A közösségi média hasznáról és káros hatásairól már sokat hallhattunk pro és kontra. Én azt mondom, hogy egy bizonyos kor felett már tudhatjuk hol érdemes és kell határt szabni, illetve úgy és arra használni, ami hasznos célt szolgál.
Hogy miért írtam ezt? Csak azért, mert ez egyfajta előzménye annak, hogyan „ismerkedtem” meg a Master-Lab Comics mögött álló Tóth-Laboncz Attilával. Én ugyan ismertem őt, hiszen Labi neve közismert volt a Tankcsapda alapító basszusgitárosaként, majd később a Benzin nevű zenekarával is mozgott. A kollaboráció „másik felét” – Mester Csabát – pedig az egykori The Bedlam-ból ismerhetjük, valamint Szarka Joseph Kulcsdalok c. könyvének illusztrátoraként is. No, kicsit elkanyarodtam, szóval a képregényes témával képben voltam, hiszen igyekszem lépést tartani a rockzenei történésekkel, így már elém került a páros első kiadványa, ami a Dos Diavolos zenekart alkotó Zana Zoli és Takács Vilkó képzeletbeli kalandjait meséli el. Nem vagyok nagy képregényes, de amikor az Instagram feldobta Labi profilját, annak rendje és módja szerint bekövettem, hogy így is értesüljek a friss megjelenésekről és persze reméltem, hogy esetleg ezzel is segítek egy kicsit, hogy többekhez eljusson a kiadványaik híre. A duóhoz közben György Zoltán is csatlakozott, aki Labival közösen írja.
Arra viszont nem voltam felkészülve, hogy Labi hamarosan egy üzenetben köszöni meg a jelölést és felajánlja, hogy küld a képregényekből. Ez aztán a meglepetés és megtiszteltetés! A sajnálatos kórházi kitérő után nemrég meg is érkezett a csomag, amiben Henry Rollins életét és munkásságát mutatják be, valamint a humorista Hadházi László főszereplésével készült képregény volt.
Kellemes olvasnivaló volt mindkettő, Előbbi sok-sok új információt adott az amerikai punk/hardcore színtérről, Henry munkásságáról, az utóbbi pedig kifejezetten jó poénokat is hozott, amiken rendkívül jól szórakoztam.
A Henry zenei előélete nekem a Rollins Band-del volt egyenlő. De igazából abban sem mélyültem el. Néhány dalt ismertem (pl. a Holló filmzenealbumos Ghostrider-t), de igazság szerint nem mentem utána. Valószínűleg valamelyik Hammeres interjúból tudtam a Black Flag időszakról is, de az biztos, hogy e képregény elolvasásáig ez akkor sem valószínű, hogy eszembe jut, ha agyonütnek… Tehát plusz pont jár Labiéknak az edukáscióért is.
A lényeg, hogy a képregény egészen Rollins és a Fugazi énekes Ian Mackaye barátságától, közös zenei eszmélésüktől indít és már az első oldalakon megtudjuk mit kerestek a hetvenes évek koncertjeiben és hogyan lett a Black Flag énekese.
A banda a hatalommal való szembenállást, a társadalmi problémák és a saját igazságuk kimondásának fontosságát hirdette, ami miatt rendszeresen kerültek rendőri . Sajátjuk volt a punk attitűd, a csináld magad (DIY – Do It Yourself) a koncertszervezésben csakúgy mint a lemezkiadásban. A banda ikonikussá és kultikussá vált még Európában is.
A folytatásban természetesen a Rollins Band is előkerül, valamint Mester Csaba olyan szemléletesen illusztrálva mutatja meg azt az elhivatottságot, ami Henry sajátja, hogy már csak azért is ajánlom figyelmetekbe. Szóval láthatóan nem kis kutatómunka előzte meg a kiadvány összeállítását.
Külön részt szenteltek azoknak a minden túlzás nélkül legendás zenészeknek (Ozzy, Bowie, Iggy Pop, Johnny Cash), akikkel kapcsolatba került Rollins és kölcsönös volt a tisztelet. A leghosszabban a Lemmyvel kapcsolatos történeteket mutatja be a képregény alkotógárdája. Számomra reljesen új infó volt például, hogy Rick Rubinnal közösen kiadót is létrehoztak.
Hosszabban mutatják be a hazai vonatkozású történéseket is, meg arról is szó esik, hogy miért fordult a zenétől a spoken word turnék felé.
A kiadvány bizonyos részei egyfajta motivációs műként is megállják a helyüket, ahogy a tenni akarásról és Rollins elkötelezettségéről a Straight Edge iránt, valamint arról, hogy naponta sportol, olvas.
A képregény egyébként angolul is kapható, ami ráadásul színes is.
A Mocsok dolgok piszok olcsón címet viselő másik képregényen is jól szórakoztam, bár be kell valljam ez azért jóval kevésbé tetszett.
Ebben a kitalált sztoriban Hadházi sikerének titkát akarják megszerezni. Szerepet kap benne rengeteg ismert arc, nem akarok spoilerezni, de annyit elárulok, hogy Laci Blues From Hell nevű zenekara is feltűnik. A borító alapján nem árulok el titkot azzal sem, hogy egy UFO-s szál is megjelenik, valamint egy dögös szőke hölgy is.
Vannak itt fordulatok bőven és ha szereted Hadházit, akkor ezen is jót szórakozhatsz.
A Master-Lab Comics kiadványait szívből ajánlom azok figyelmébe, akik szeretik a képregényeket, de akik kevésbé ismerik a műfajt, de mondjuk a zenészek, előadók, zenekarok rajongói, azoknak is kellemes perceket szerezhetnek az említett kiadványok. A társaság egyébként az említetteken kívül már készített képregényt Egri Péterről és a Mystery Gang-ről, John Lennonról, valamint Kemény Henrikről is. A kiadványokat többek között a KÉPREGÉNYDEPÓ oldalán tudjátok beszerezni.
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.