Az iLAND egy viszonylag új formáció, ám tagjai koránt sem kezdő zenészek. Az öt főből hárman (Pálvölgyi Géza, Dorozsmai Péter, Takáts Tamás) benne voltak a hazai progresszív rock legendás zenekarának, az Eastnek utolsó felállásában. De a másik két arc is sokat látott veteránnak számít, hisz szerintem nem kell senkinek sem bemutatni Madarász „Madi” Gábort és Kontor Tamást. Az iLAND létrehozása Géza ötlete volt és ha le akarjuk egyszerűsíteni a dolgokat, akkor azt is mondhatjuk, hogy ez a banda az East szellemi örököse.
Mert bemutatkozó albumuk, a tavaly év vége táján megjelent A Sziget sok szempontból olyan, mintha egy új East lemez lenne. Nyilván az sem véletlen, hogy a dupla CD-n megjelent kiadvány első discjén maga az album található, míg a másodikon egy koncertfelvétel, melyen az iLAND hét klasszikus East nótát játszik. Persze a későbbiekben, miután már több nagylemezzel is rendelkezni fog az iLAND talán kevesebb East dal kerül majd elő a koncerteken, hisz akkorra már nagyobb lesz a saját repertoár…
Most szépen megelőlegeztem nekik a majdani nagylemezeket, mert nagyon bízom benne, hogy lesz majd folytatása A Szigetnek. Ugyanis az albumon hallható muzsika itthon üde színfoltnak számít. Finom, elegáns, roppant hangulatos és felemelő lett ez a korong!
Már a borító, melyen Szurcsik József „Futuristák” című festménye látható is sok jót ígér, de ahogy elkezdődik és szépen építkezik a Kék gyémánt, egyértelművé válik, hogy egy minőségi alkotással van dolgunk! Egyrészt a lemezt hallgatva végig ott van egy jólesően nosztalgikus érzés az Eastes hangvétel miatt, másrészt mégis érezni, hogy az iLAND egy másik entitás, hisz vannak sajátos stílusjegyeik is. A muzsikusok zenei kvalitásai megkérdőjelezhetetlenek, Géza billentyűjátékát mindig is imádtam, Kontor Tomi basszusgitárja pedig néha úgy szól, mint ahogyan Móczán Péteré szólt. Dorozsmai Péter és Madi pedig egy jól összeszokott páros, én anno Ákos zenekarában ismertem meg őket, de mindketten szinte bármelyik zenei stílusban képesek a minőségi játékra. Takáts Tamás pedig… Olyan lélekkel, érzéssel énekel, hogy az valami elképesztő! A Tárd ki az ajtód eszméletlenül gyönyörű dal, finom hangszerelésével és Tamás fantasztikus dallamaival. És persze a szövege is egy kincs! Ha csak ezt az egy dalt írták volna meg, már akkor érdemes lett volna létrehozni az iLAND-et! De van még itt jó pár gyöngyszem!
Rögtön a folytatás, az erősen Pink Floyd-os gitárokkal felvértezett De mégis élünk, melyben Madi nem csak zseniálisan gitározik, de énekesként sem vall szégyent! A dalszöveg húsba vágó, talán csak bebeszélem, de számomra ott lebeg benne végig Wass Albert szelleme. A refrén elhangozhatna híres karaktere, Tánczos Csuda Mózsi szájából is. Az Úton haza című dalban kiválóan működik a két Tamás váltott éneke, Kontor Mester basszusfutamai pedig élményszámba mennek! Több szerzeményben is mesteri háttérvokálokat hallani, ami Jamie Winchester érdeme! A címadó nóta zongorás kezdése és Tamás újfent csodás, lélekig hatoló éneke újabb csúcspont, ahogy felépítik a dalt az pedig tanítani való!
Hallhatóan mind az öt muzsikus nagyon magáénak érzi ezt a zenekart, de talán Madin érzem leginkább azt, hogy ő most itt hazatalált. Én szeretem az Ákossal készített lemezeit, Hobóval is nagyot ment, a Mex albumokról is csak csupa jót tudok mondani. Mégsem éreztem még sosem ennyire felszabadultnak, önazonosnak, mint itt az iLANDben. A Párbajban is miket összemuzsikálnak már, mégsem mennek át magamutogatásba, hangszerakrobatikába.
A keserédes Elkésett szavak dalszövege, főleg az első versszak finom társadalomkritikája, cinizmusa mesteri, a Coda pedig visszahozza a Kék gyémánt fő témáit, ezzel bezárul a kör, véget ér az utazás.
Persze ha betesszük a második CD-t, akkor folytatódik. És miért ne tennénk be? Ki ne akarná hallani az iLAND tolmácsolásában a David Bowie szemét, A szerelem sivatagát, vagy épp az ’56-ot? Na, ugye!
A tavalyi év egyik legnagyobb meglepetése volt számomra ez a formáció és ez a remek lemez. Nagyon bízom benne, hogy lesz folytatása A Szigetnek, mert szerintem van igény idehaza az iLAND által játszott ultraigényes zenére!
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.
👍