Patriarkh – Az új éra első története

Ahogyan az köztudott több éve húzódó jogi csatározás után lezárult a Batushka belsőviszálya. A két alapító tag, Krzysztof „Derph” Drabikowski és Bartłomiej Krysiuk között 2015 óta folynak viták a zenekar névhasználatáról, ami a banda kettészakadásához vezetett. A jogi vitái következtében Krysiuk úgy döntött, hogy megváltoztatta a zenekar nevét és a Krysiuk-féle vonal Patriarkh néven folytatja karrierjét. Október 3.-ai A38 Hajón történt fellépésük során a hazai rajongóik egy kisebb betekintést kaphattak a Patriarkh új hitvilágába, most azonban itt van a formáció első hivatalos klipje, a WIERSZALIN III. A klippel új érájuk, 2025. január 3-án a Napalm Records gondozásában megjelenő PROROK ILJA albumukat vezetik fel.

A WIERSZALIN III az első kislemezes dal, amely bemutatja, és valószínűleg a legjobban tükrözi hamarosan érkező PROROK ILJA lemezünk sokszínűségét és zenei sokdimenziósságát. Ahogy a címadó Ilja próféta építette Új Jeruzsálemet Podlasiában, mi is építjük új identitásunkat, és mutatjuk meg új zenei arcunkat.

PATRIARKH - WIERSZALIN III (feat. A. Strug & M. Maleńczuk) (Official Video) | Napalm Records

Nyolc új szerzeményét felvonultató PROROK ILJA (ПРОРОК ИЛИЯ) egy igaz történetet mesél le, amely Podlasiában, a zenekar szülővárosában, pontosabban Grzybowszczyzna faluban történt az 1930-as és 40-es években. Az album Eliasz Klimowicz, a címadó Ilja próféta világába kalauzolja el a hallgatókat. Klimowicz, eredetileg egyszerű földműves, később az ortodox Grzybowska szekta vezetője és prófétája lett, amely az 1960-as évekig működött. Középpontjában az önjelölt próféta kultusza állt. A Patriarkh ezt a történetet (többek között) olyan népi hangszerek egész arzenáljával zenésítette meg, mint a tagelharpa, mandolin, mandocello, hurdy-gurdy és citera. Annak érdekében, hogy új szerzeményeik a lehető legautentikusabb és legorganikusabb hangzást adják szimfonikus zenekarral és kórusokkal is dolgozott. Az album középpontjában mindig az ortodox elemek és a doom-heavy black metal egyedi kombinációja áll, amelyek egyértelműen a Patriarkh (és elődje) védjegyévé váltak. Ezeket most tovább gazdagítják a folk, a neo-dark/folk és filmzenei elemekkel. A Patriarkh az ortodox zene teljes skáláját felhasználja, és olyan területekre kalandozik, amelyeket a (black) metalban még nem fedeztek fel, mint például a bizánci monodía, a liturgikus éneklés és az orosz polifónia. Ezeket a folk és liturgikus dallamokat okosan építi be monumentális black metal hangzásába.     

A PROROK ILJA (ПРОРОК ИЛИЯ) dalszövegei a színházi szöveg és a pásztor-énekek érdekes keveréke, melyekben a lengyel vallástudós Włodzimierz Pawluczuk üzeneteit használják fel, népi és liturgikus szövegekkel ötvözve. A PROROK ILJA (ПРОРОК ИЛИЯ) egy kísérteties atmoszférájú, érzelgősséggel és homályos folklór nyomatokkal teli albumot. „Lelkipásztori, lírai, epikus, többdimenziós és éppoly sokszínű, mint Podlasie”.