A Master-Lab Comics nem lassít és mindig találnak valami különlegességet. Most épp a Cadaveres De Tortugas sztorijára csatlakoztak rá. Körmi ugyan tavaly egy időre felfüggesztette a Cadaveres-t és az aktív zenélést is, de a CDT ötödik, Versus c. lemezének 20 éves jubileuma azért elég apropót szolgáltatott arra, hogy a vinyl kiadást kapjon az anyag és […]
Róm Gábrielt minden bizonnyal a Remorse éléről ismerheti, aki a hazai underground metal követőjének mondja magát. Főhősünk azonban nem egydimenziós zenész, így két és fél éve egy olyan nagyszabású projektbe vágott bele, aminek eredménye a GrundRecords kiadásában 2024 februárjában napvilágot látott Palásti csata 1552 c. viselő rockopera. A nagyszabású mű ötletének megszületéséről, a végleges formába öntéséről is […]
Március 29-én egy kivételes zenei újdonsággal gazdagodott a magyar zenei paletta, amely az ország történelmének egyik legdrámaibb ütközetét öleli fel rockopera formájában. Róm Gábriel, a projekt megálmodója és zenei vezetője kifejezetten a rockzene dinamikáját választotta a jelentős történelmi esemény tragédiájának kifejezésére.
A Palásti Csata 1552 rockopera megszületése
Gábriel múltjának és zenei karrierjének összefonódása mondhatni determinálta a Palásti Csata 1552 megszületését. A zenész fő hangszere a gitár és a hegedű, így az elmúlt 25 évben volt alkalma elmélyülni a hazai rock-, komoly- és folkzenében is. Emellett tevékenykedett producerként és zeneszerzőként, így nem csoda, hogy fellépett benne az igény egy komoly és átfogó mű készítésére. A rockopera megírására ösztönzőleg hatott, hogy ő maga is Paláston nevelkedett három éves korától. A darab ötlete kapcsán a következő gondolatokat fogalmazta meg:
„Fő motivációim egyike a palásti csata emlékének ápolása és megismertetése a nemzettel, ugyanis a mohácsi után ez volt a legnagyobb csata, mégsem tud róla a magyarok kilencven százaléka. Majdnem húszezer ember veszett oda két nap alatt, ha mindkét oldalt számításba vesszük. Egyéb motivációként kétségtelenül az önmegvalósítás nemes ingerét nevezném.”
A színpadi művészet és a zene erejét felhasználva Gábriel célja, hogy újra megismerjük és elmerüljünk ebben a sorsdöntő pillanatban, úgy, hogy közben kikapcsolódhassunk és elfelejthessük a szürke hétköznapok nehézségeit.
Két és fél év kőkemény munka
A munka folyamata hosszú és megpróbáltatásokkal teli volt, de Gábriel eltökéltsége és kitartása végül meghozta az eredményét. Két és fél év elteltével elkészült a rockopera, amely méltó módon örökíti meg a palásti csata emlékét. Az önfinanszírozás nehézségei és az egyéb kihívások csak újabb lendületet adtak az alkotásnak, és tanulságokkal gazdagították a folyamatot. Az ilyen jellegű művészeti projektben való részvétel sosem könnyű, de Gábriel minden akadályt leküzdött, hogy megvalósíthassa vízióját.
A mű létrehozása során művészek csapata együtt dolgozott azon, hogy valami egyedülállót teremtsenek. A zenészek, énekesek és egyéb szakemberek összefogása, a koordináció és a közös cél iránti elkötelezettség kulcsfontosságú volt a projekt sikeréhez. A baráti kapcsolatok és az ismerősök segítsége pedig még inkább fokozta az együttműködés örömét és hatékonyságát. Minden egyes résztvevő elhivatottsága és tehetsége hozzájárult a Palásti Csata 1552 rockopera egyedülálló atmoszférájának megteremtéséhez, ami még inkább felhívja a figyelmet arra az óriási erőre, amit egy hasonló összefogás tartogat magában.
A Palásti Csata 1552 a színpadon és képregényként
Természetesen a rockopera színpadra vitele is szerepel a tervek között. Gábriel számára fontos, hogy az alkotás ebben a formában is eljusson a közönséghez, hogy élőben is mindenki részese lehessen ennek a nem mindennapi élménynek. Amíg a darab színpadra kerülésére várunk, addig képregény formájában ismerhetjük meg ezt a sorsdöntő történelmi eseményt. Ez a formátum kiváló eszköz arra, hogy vizuális formában elevenítsük fel a múltat. Az illusztrációk és a szöveg képesek elvezetni minket egy olyan utazásra, ahol részesei lehetünk a csata epikus eseményeinek, miközben megismerjük az egyes karakterek érzéseit és gondolatait. Ez a megközelítés lehetővé teszi, hogy még a színpadi előadás előtt részesei lehessünk a palásti csata lenyűgöző történetének.
A közösségi média hasznáról és káros hatásairól már sokat hallhattunk pro és kontra. Én azt mondom, hogy egy bizonyos kor felett már tudhatjuk hol érdemes és kell határt szabni, illetve úgy és arra használni, ami hasznos célt szolgál. Hogy miért írtam ezt? Csak azért, mert ez egyfajta előzménye annak, hogyan „ismerkedtem” meg a Master-Lab Comics […]