Seed of the Formless címmel megjelent a folk, világzenei ihletésű The Moon and the Nightspiritúj nagylameze. A hazai duó új albuma április 17-én, a Prophecy Productions gondozásában látott napvilágot, legutóbbi 2020-as Aether albumukat követve.
Nyolcadik stúdióalbumával a The Moon and the Nightspirit jelentős fordulóponthoz érkezik művészi fejlődésében. Miközben megőrzik éteri folk gyökereiket a projekt most nehezebb területeket is felfednek, ötvözve az atmoszférikus post-metal és az ambient zenét. Az elektromos gitárok és szintetizátorok kozmikusabb és zsigeribb energiával töltik meg zenéjüket, anélkül, hogy valaha is megváltoztatnák annak mély és misztikus lényegét.
The Moon and the Nightspirit - Seed of the Formless [Full Album Player]
A svéd heavy rocker Tidal Wave június 5-én adja ki harmadik albumát Volume Tree címmel a Ripple Music gondozásában. Nyolc dalos lemezükről elsőként Sideburns videoklipjükben mutatták be. Íme, a sztorijuk:
„A videóban azt láthatjuk, hogyan egy zaklató folyamatosan zaklatja a zenekar tagjai… garnélarákos szendvicseket és söröket lop, illetve komoly kung-fu mozdulatokkal fenyegeti Adent, a basszusgitárosunkat. Végül bosszút állnunk a srácon. Míg egy élelmiszerbolt mögött pihen, jól megverjük és végül egy igazán rendes srác lesz belőle. A társadalomra leselkedő fenyegetésből a srác becsületes polgárrá válik.”
Tidal Wave - "Sideburns" (Official Music Video) | Ripple Music - 2026
Az I. világháború történelmi témáival foglakozó melodikus black/death metal vonalas francia FT-17 újra kiadta debütálólemez, a Marcellin s’en va-t-en guerre remix változatát. Az újrakiadás a lemez 10 éves jubileumára jelent meg a L’Ordalie Noire kiadásában március 27-én.
„10 éve, hogy Marcellin háborúba indult… eljött a nap, magával viszi a víziónkat, a dühünket és az univerzumunkat. Egy évtizeddel később ez az album semmit sem vesztette erejéből, de úgy éreztük, új dimenziót kellett kínálnunk neki.
Ez az újrakiadás több, mint egy visszatérés: ez egy újraolvasott, megújult merülés az FT-17 és a történelem lényeges fejezetében. Egy módja annak, hogy megünnepeljük az utat, amelyen eljöttünk, miközben ezeket a darabokat olyan intenzitással keltjük életre, amilyet ma megérdem.
Marcellin újra háborúba megy – 10 éves újrakiadás most végig hallgatható.”
Új név bukkant fel a norvég black metal undergroundból, a Djevelsort. A projektet Tom Hagen multi-zenész, dalszerző vezeti (aki egy több mint két évtizedes tapasztalattal rendelkező dobos) akiben 2019-ben ötlött fel, hogy egy a ’90-es évek skandináv black metal örökségét tovább vivő projektet hívjon életre. Debütáló albuma Peril of Freedom címmel május 22-én fog megjelenni, aminek első előzeteseként Our Last Embrace dalát mutatta be.
10 éve hunyt el az angyali hangú énekesnő, Aleah Stanbridge. A 39 éves zenész szervezete hosszú küzdelem után 2016. április 18-án adta fel a rák elleni harcot. Talán kevés művészről mondhatjuk el, hogy ilyen rövid idő alatt ilyen maradandót alkotott: Aleah zenei karrierje a 2000-es évek közepén indult, majd 2009-ben teljesedett ki igazán, amikor szerelmével, […]
The Erased King című új dalának videójával jelentkezett a progresszív / modern metal vonalas Wendigo. A 2004-ben alakult Wendigo zenekarnak egy EP-je és két nagylemeze jelent meg, melyből az elsőt Fonogram-díjra jelöltek, a második pedig 2011-ben meg is kapta az elismerést. A szakmai és közönségsikereket elérő zenekar a második album után hosszabb hallgatásba merült, de 2024-ben az énekes, Bátky ‘BZ’ Zoltán 50. születésnapi koncertjén újra színpadra lépett a Barba Negra színpadán. Ezután egy friss dalt is bemutattak From Within címmel, majd újabb fellépés következett a budapesti Instantban. Ugyan a tagok sok egyéb zenekarban és projektben érdekeltek, a Wendigót sem felejtették el, ennek bizonyítéka a ma megjelent friss dal The Erased King címmel.
WENDIGO 🔥🔥🔥The Erased King (Official Visualizer) 🔥🔥🔥 (I bet you wanna hear this)
„A zene már a szünet utáni egymásra találás időszakában született több másik dallal együtt. A dalszöveg pedig egy önismereti utazás, amelyben egy önmagáról is hamis képet felépítő ember végül szembesül az összes hibájával.”
A csapat műhelyéből később további dalok is várhatóak.
Pár napja bemutatott Deeper című új dala után máris itt van a Woodstock Barbie újabb dala, a The Wind Knows. Ez a dal, csak úgy mint az előző a stoner ízű dirty blues és az expresszív soul jazz vokál egyedülálló fúziójával dolgozó budapesti csapat hamarosan érkező új kislemezéről valóak.
Az olasz death metal fanatikus Helslave május 8-án adja ki két dalos Burning Rebirth című mini-lemezét. A zenekarnak 2021-es From the Sulphur Depth óta ez lesz az első új kiadványa, amiről címadó daluk máris meghallgatható. A dal címe értelmezhető úgy, mint a Helslave lángoló zenei újjászületése. „ÉGJ! ÉGJ LE! ÚJJÁSZÜLETÉS!„
Az olasz stoner rocker Solar Mantra május 8-án, az Argonauta Records gondozásában adja ki második albumát State of Joyful Lightness címmel. A lemez 2021-es Away című debütáló lemezükhöz képest egy jóval súlyosabb megszólalásra összpontosított, megmútava a zenekar masszívabb riff-centrikusabb oldalát, amihez merész groove és punk hatásokat is párosítottak. A lemezről elsőként Avetrana című dal hivatalos videoklipjét mutatták be, ami jól érzékelteti a zenekar új vonalait.
SOLAR MANTRA - Avetrana (official video) /// ARGONAUTA Records
Június 12-én érkezik BalashToth első nagylemeze Equation II – The Antithesis of Life and Free Will címmel. Debütáló lemeze három kiadó közös gondozásában jelenik meg: Balázs saját Not-Even-Music kiadója mellett, a magyar Metal Ör Die Records és a román Pest Records is részt vesz a megjelenésben. Az album Digipack CD formátumban (100 darabra limitált, kézzel sorszámozott kiadásban), valamint normál Jewel Case CD-n jelenik meg. Az előrendelés már elkezdődött!
A Equation II – The Antithesis of Life and Free Will lezárja az eddigi anyagokon (2023-as Anti-Life EP és a 2024-es =Equation= EP) megkezdett Anti-Life Equation (életellenes egyenlet) koncepciót, ezúttal személyesebb, közelebbi nézőpontból megközelítve a témát. Érdekesség még, hogy Tóth Ádám (Kajgün, ex-The Dethroners, Art of Dethronement) brácsán, illetve Moog szintetizátoron 3 dalban is közreműködik. A borítóhoz használt fotókat Jakab Péter, a mosonmagyaróvári brutal death metal zenekar, a Depths of Depravity korábbi énekese készítette. A lemez keverését és masterelését pedig maga Balázs végezte.
A kilenc dalos lemez első előzetese ÷ Misunderstanding dalának videója képében jelent meg, ami talán a leghagyományosabb melodikus death metal tétel a lemezen, nyugtalan ritmusváltásokkal, sötét atmoszférával és Deathmetalvoicer keserű vokáljával.
BalashToth ÷ Misunderstanding (Official Video feat. Deathmetalvoicer)
BalashToth – Equation II – The Antithesis of Life and Free Will
(Not-Even-Music / Metal Ör Die Records / Pest Records)