Underground élőben Az adás legnagyobb különlegessége, hogy először szólt élőben. Most újra meghallgathatjátok, ha tetszett vagy lemaradtatok: https://faklyaradio.hu/singlepodcast.php?id=13&episodeid=348 A szokásos rovatok mellett most egy könyvajánlót is hoztunk. Voltak hazai újdonságok (Nagyúr, Babona), visszatekintettünk a Sodom 1987-es lemezére. Volt koncertajánló, Kicsi a bors, de erős EP ajánló is. Elkalandoztunk a death és black metal vizeire is. […]
Dudich Ákos ezúttal Dave Mustaineönéletrajzát hozza el magyarul az olvasók számára! A Megadeth főnöke megdöbbentő őszinteséggel vall élete minden szakaszáról, hullámhegyekről és hullámvölgyekről, meg egy csomó olyan dologról is, amire nem is gondolnánk! A kötet túlzás nélkül azok számára is érdekfeszítő olvasmány, akik nem sorolják a kedvenceik közé a bandát, vagy magát a főhőst!
Ákostól és a Konkrét Könyvektől megszokott módon ezúttal is van lehetőség névvel bekerülni a könyvbe! Amennyiben 2021. 05. 16-án éjfélig előrendeled a kötetet az alábbi linken, a te neved is ott lesz a fejlécen! Fontos, hogy a kötet később is kapható lesz, de ha szeretnéd magad viszontlátni benne, ne habozz, még itt a lehetőség!
„Egy metálikon felemelkedése és aláhullása. Dave Mustaine gond nélkül felvállalja, hogy többször is végignyalta a gödör alját a speed metállal kísért dickensi élete során. Szegénységben és folyamatos költözködéssel töltött gyerekkor? Pipa. Bántalmazó, alkoholista szülő? Pipa. Agyzsibbasztó vallásos tévelygések (Mustaine esetében a Jehova tanúi és a sátánizmus)? Pipa. Alkoholizmus, drogfüggőség, hajléktalanság? Pipa, pipa, pipa. Lélekőrlő szakmai és művészi kudarcok? Pipa. Elvonó? Pipa (tizenhétszer, saccperkábé). Halálközeli élmény? Szintén pipa! James Hetfield, akivel Dave Mustaine sok évvel ezelőtt megalapította a Metallicát, egyszer találóan megjegyezte – némi hitetlenkedő felhanggal –, hogy tutira patkóval a seggében született. Ennyire szerencsés, hogy még él, mindazok után, amiken keresztülment. Folyamatosan az árral szemben úszva, Mustaine szédítő magasságokba jutott. Miután dicstelen véget ért az induló Metallica-val töltött, igazi ámokfutással felérő időszaka, Mustaine hamar világhírű rocksztárrá avanzsált – alapítója, frontembere, énekese, dalszerzője, és gitárosa (de facto vezérigazgatója) volt a Megadeth-nek, az egyik legnépszerűbb heavy metal zenekarnak. Dave Mustaine élete egyszerre lenyűgöző, vérfagyasztó és inspiráló.”
A Függőség, hit, gyógyulás az első magyar nyelvű könyv a nu-metal (egyik) alapzenekaráról. A stílus későbbi nagyágyúi közül a System of a Down sztorijáról bő egy évtizede jelent meg egy könyv, más magyar kiadást megélt olvasmány viszont nem rémlik nu metal témakörben. Dudich Ákos friss fordításával ezúttal tehát egy magyar nyelven relatíve járatlan terepet térképez […]
Az előző két évhez hasonlóan idén is megrendezik a Rockbook Rockmagazin III. Online Tehetségkutatóját, amelyre olyan zenekarok jelentkezését várják, amelyek még nem rendelkeznek kiadott hanganyaggal, vagy van már EP-jük/nagylemezük, de kiadós támogatás nem áll mögöttük. A verseny felépítése hasonló lesz a korábbiakhoz: az első fordulóban a zenészekből, zenei szakemberekről és a Rockbook Rockmagazin szerkesztőiből álló zsűri értékeli a produkciókat, amelyek közül a legjobb tíz produkció bemutatkozási lehetőséget kap a Rocker Rádióban, és bekerül a második körbe, ahol már rátok, olvasókra is számítanak, hiszen az előző évekhez hasonlóan ismét lesz szavazás, a közönségdíjas pedig az a banda lesz, amely a legügyesebben mozgatja meg a rajongótáborát. A verseny első három helyezettje, valamint a közönségdíjas oklevelet kap és interjúlehetőségben is részesül, ami felkeltheti a szakma figyelmét és előnyt jelenthet az NKA Hangfoglaló Programjában is.
A tehetségkutatóban való részvétel feltételei:
A jelentkezéshez az info@rockbook.hu címre kérnek egy rövid, 1000-1200 karakteres, egyes szám harmadik személyben megírt zenekari biográfiát (benne a zenekar terveit, stílusát, stb… ), linket, ahol meghallgathatják a zenét (youtube, bandcamp, soundcloud) plusz a tagok teljes nevét a hangszereik megjelölésével (pl.: Kovács Zsolt – ének), a banda elérhetőségeivel és fotójával október 15-ig.
A jelentkezett zenekarokat ezután ezen infók alapján mutatják be az oldalon közzétett cikkekben, a közönségszavazás pedig a Rock, metal, hírek, koncertek Facebook-csoportban (https://www.facebook.com/groups/rockmetalhirekinterjukkoncertek) zajlik majd, ahova előzetesen be kell lépnetek, ha még nem tettétek volna meg.
A III. Rockbook Online tehetségkutató 10 tagú zsűrije:
Balogh Péter (Rockbook Rockmagazin – főszerkesztő)
Molnár Zoltán (Rockbook Rockmagazin – szerkesztő)
Reichardt Gábor (Rockbook Rockmagazin – szerkesztő)
Dudich Ákos első közösségi finanszírozással készült könyve 2016-ban került a támogatók kezébe. Annak rendje és módja szerint az utolsó darabig el is fogyott és bár készült belőle egy második adag, bolti forgalomban gyakorlatilag több, mint két éve beszerezhetetlen. A könyv az ezzel üzérkedők kedvencévé sem tudott válni, lévén, hogy az eredeti darabok birtokosai nemigen váltak meg […]
Alappal merül fel a kérdés, hogy mit keres egy képregény ajánlója a fémforgácson? A másik irányból megközelítve; ha ez az ismertető egy képregényes oldalon jelenne meg, az ottani közönség hányhatná a szememre, hogy egy rockzenekar biográfiájának nincs létjogosultsága abban a közegben. Erre mondhatnánk, hogy sakk-matt…! Az Anthrax-es Scott Ian életrajzának ismeretében azonban kijelenthetjük, hogy a […]
Az utóbbi években sokan szegezték nekem a kérdést, hogy miként tudnák beszerezni James Hetfield életrajzának magyar kiadását. A válaszom mindig az volt, hogy ez a Silenos kiadón múlik. Most viszont örömmel tudatom mindenkivel, hogy sikerült megegyezni a Silenosszal és április 15-től újra elérhetővé válik Mark Eglinton műve!
„Hetfield a modern kor legnagyobb rockzenekarának frontembere, ez a könyv az első és egyetlen életrajza. A Metallica már bebiztosította helyét a rock óriásai között. Lenyűgöző módon alakultak át ismeretlen thrashmetal-úttörőkből világrengető rock-megasztárokká, és ebben meghatározó szerepet játszott az énekes, gitáros és társdalszerző James Hetfield, akinek egyedülálló és lenyűgöző személyisége meghatározta az együttes minden drámai lépését.
Bár gyakorló vallásos családban nőtt fel, kora tinédzserkorára mégis lelkes rajongója lett az olyan rockzenekaroknak, mint a Black Sabbath és a Motörhead. Miután a Metallicával végigjárta a thrash metal underground legrejtettebb színtereit, Hetfield kirobbant a világ porondjára a csapat híres ötödik albumával, mellyel bebetonozódott helye a rock panteonjában.
A sokoldalú zenekart vezető zseninek azonban a színfalak mögött mindeközben meg kellett vívnia a maga csatáit – és egy időben a Metallica jövője igencsak kétségessé vált. Hetfield ezt követő újra felbukkanása mint igazi rocklegenda egyben személyes és szakmai diadal is volt; gyakran félreértett nyughatatlan és intellektuális személyisége, párosulva briliáns képességeivel feltétlen és őszinte elismerést érdemel.”
Igen, a szerző ugyanaz a Mark Eglinton, aki Rex BrownPantera-könyve felett is bábáskodott.
Még 10 napig akciósan előrendelhető a könyv 2500 forintért, plusz postaköltség, ha nem tudtok beugrani a Wave lemezboltba (6. ker. Révay köz 1.). Könyvesboltokban utána se lesz kapható a mű, kizárólag ezen a honlapon keresztül, illetve ugye a Wave-ben, de akkor már teljes áron.
Már csak 10 napig lehet előrendelni kedvezményes áron!
A Silenos egyébként még olyan zenekarokról jelentetett meg méltatlanul elfeledett könyveket, mint a The Cure, Placebo, Mano Negra, Manu Chao, Muse, Dave Gahan, vagy Chet Baker. Akit esetleg érdekelne valamelyik könyv, az bátran írjon nekem!
A tervek szerint áprilisban jelenik meg a Dudich Ákos zenei újságíró, szakfordító és Jakab Viktor, az Undertaking zenekar egykori basszusgitárosaáltal összeállított, a hazai ős-thrash korszak egyik legizgalmasabb bandájáról szóló Undertaking – avagy thrash metal Magyarországon a rendszerváltás idején című könyve.
„Az Undertaking egy legenda, egy igazi korlenyomat, a maga zsánerében ráadásul kiemelkedő, nyugati színvonalú, technikás és minőségi thrash metalt játszó magyar banda volt, amely egyik pillanatról a másikra berobbant, hogy aztán ugyanolyan hirtelenséggel el is tűnjön mindörökre, akár egy üstökös. Kihívás volt megírni egy olyan együttes történetét, amelyről pont lemaradtam, amelyhez 25 év távlatából kellett felkutatni (számos esetben már külföldön élő) szemtanúkat, eltemetett cikkeket és poros koncertfelvételeket.”
„Amit tudtunk, kihoztunk belőle, bízunk benne, hogy visszahoz pár szép emléket mindazoknak, akiknek jelentett valamit az Undertaking, és a kultúrmenza unalmas közhelyparádéjának tengerében méltó emléket állít ennek a kiemelkedő underground zenekarnak és úgy általában az egész magyar thrash metal hullámnak, amely érdekes módon a rendszerváltással pont egy időben zajlott… mit zajlott? Zúdult végig az országon!” – olvasható Dudich Ákos ajánlójában.
További ízelítőnek egy részlet olvashattok a Cicóval (ex-Bedlam, Nomad) készített interjúból:
„Mikor először jöttünk vendégként zenélni hozzájuk, a Keletiben szálltunk le a vonatról, és már ott, a Keleti környéke tele volt szórva stencilezett fekete-fehér plakátokkal. Emlékszem, egy buszra kellett felszállni, ami a művházhoz vitt, ahol már minden készen állt a színpadon. Hatalmas Undertaking-logó. Mindig teltházas bulik voltak és akkoriban a közönség ingerenciája sokkal érzékenyebb volt. Mindenért hálásak voltak. Emlékszem, akkoriban az is eseménynek számított, ha levetítettek egy Metallica- vagy Slayer-klipet. A koncertek általában extázisba torkollottak, a közönség minden hangért megőrült, ami a gitárból jött ki. Olyan stagediving azóta sem volt, mint ott. Mikor mi is felléptünk a Landlerban, az Undertaking már egy mozgalmat tudhatott a magáénak Budapesten, és komoly tömegeket mozgatott meg. Így hát a mi bulink is jól sikerült persze, de amikor jött az Undertaking, elszabadult a pokol. A közönség nagyon szerette őket, ami párosult azzal, hogy ez inkább egyfajta életstílus is volt akkor.„
A Rex Brown és a Max Cavalera életrajzi könyvek hazai kiadása kapcsán ismert Dudich Ákos barátunk hírlevelét olvashatjátok a Scott Ian könyv kapcsán:
„Mint azt már sokan tudjátok, megszereztem Scott Ian I’m the Man – The story of that guy from Anthrax című önéletrajzi könyvének jogait a magyar kiadásra, amelyet a Konkrét Könyvek Kiadó (aka KKK) fog majd gondozni. Kicsit olyan ez nekem, mint egy hazatérés, hiszen az első rocktörténeti fontosságú könyvfordításomat pont ennek a kiadónak csináltam még 2004-ben. Ez volt Anthony Kiedis, RHCP-frontember Chili a sebre című műve.
Na, de elég a nosztalgiából, vissza a lényeghez! Örömmel tudatom, hogy Scott Ian Anthrax-könyvének a fordítása már el is készült, év végéig pedig befejeződnek a szerkesztési munkálatok. A tervek szerint januárban tördelünk, korrektúrázunk és a borítón dolgozunk. Februárban pedig már nyomdába is adjuk Scott önéletrajzát, így a március 12-i pesti koncerten tutira mindenki kézbe veheti majd! A Concerto Music szervezőivel hál’istennek príma a kapcsolatunk, úgyhogy a könyvbemutatóra a Barba Negrában, a koncert előtt kerül majd sor! Egyelőre nem is tervezek külön facebook-csoportot csinálni ennek a könyvnek, szerintem a koncert eseményoldalán is tudunk majd kommunikálni egymással. Majd kiderül 🙂
De nem csigázom tovább a kíváncsiságotokat és csak előállok a farbával, ugyanis van egy még örömtelibb hírem: pár napja jött az email, miszerint Scott rábólintott, hogy Rex Brownhoz hasonlóan külön előszót írjon könyvének magyar kiadásához, vagyis közvetlenül megszólít majd minket, a magyar rajongókat! Pezsgőt ide!
Természetesen ez a könyv is előrendelhető itt a honlapomon keresztül, és akkor bekerül a nevetek a könyv egyik lapjának a fejlécébe! Vagy egy barátotoké, ahogy szeretnétek…”
Adott egy kultikus csapat, mely mára legendává vált a teljesítményének és a körülményeknek köszönhetően. Ráadásul egy olyan bandáról beszélünk, amely egy olyan időszakban volt képes sikeressé válni, amikor amúgy a zeneipar nem épp a keménykötésű metal csapatokat favorizálta. Még tovább menve, ez a csapat számos zenekart inspirált, tagjai – főképp a tragikus sorsú gitáros – […]