A Morgul Blade egy amerikai heavy metal együttes, akik egyrészt lecsaptak (szerintem) az egyik legmenőbb bandanévre (történetesen A Gyűrűk Ura Gyűrűlidérceinek pengéjéről kölcsönözte nevét az együttes), másrészt konceptuálisan nézve is érdekes a zenéjük. Egészen konkrétan a Morgul Blade bátran kísérletezik a heavy metal (vagy akár ős-power metal-nak nevezhetjük) és a black metal ötvözésével. Akadtak már […]
1892-ben ma mai dél-afrikai Bloemfontein városban látta meg a napvilágot a fantasy irodalom atyja, John Ronald Reuel Tolkien. A Gyűrűk Ura, a Hobbit és A Szilmarilok szerzője mesterműveinek alapjai már az első világháború lövészárkaiban megszülettek fejében. 1916 közepén a francia frontra vezényelték, részt vett a somme-i csatában, majd kórházba került. A betegágyon kezdte írni meséit, a megalkotott új nyelveihez történeteket talált ki. Így született meg a Gyűrűk Ura előzményét, mitológiai hátterét alkotó A Szilmarilok, amelyet csak évekkel halála után adtak ki fia, Christopher gondozásában. Kevésbé ismert művei közé tartoznak A sonkádi Egyed gazda, A woottoni kovácsmester, a Bombadil Toma kalandjai, valamint a Kóborló és a varázsló című, prózai vagy verses mesék, utóbbi történeteket főként gyermekeinek írta. Ezeken túl számos tudományos munkája kapcsolódik a Beowulf, valamint Sir Gawain és a Zöld Lovag témájához.
Középfölde szerzőjének misztikus, epikus világa nem csak a filmeket, de a metal zene széles rétegét is megihlette. A Tolkien által teremtett univerzum bőséges táptalajt és ötlettárat adott mind a heavy, mind a black és death metal színterén mozgó csapatoknak. A német death metalos Morgoth nevét A Szilmarilok-ban szereplő renegát és gonosz Ainu után vették fel. A svéd viking metalos Amon Amarth is a Középföldjén található Végzet Hegyéről kölcsönözte nevét. Az osztrák epikus, atmoszférikus black metalt játszó Summoning egész albumokat szentelt műveinek, csak úgy, mint a power metalos Blind Guardian. Hazai viszonylatból elsősorban a szimfonikus, epikus fantasy rock-metalos Elfsong és a heavy/power mtalos Cross Borns említhető, akiket szintén jócskán meginspiráltak Tolkien remekei.
Az alábbiakban Tolkien és a metal kapcsolatában tehetek egy rövid atmoszférikus sétát Középfölde és Mordor sötétjébe.