Hardware címmel jelent meg a ZZ Top főnökének, Billy Gibbons harmadik szólóalbuma. Lemezéről She’s On Fire dala kapott új videót.
A 12 dalos anyag felvételei a kaliforniai sivatagban készültek, amiről Billy Gibbons így mesélt:
„A nyári hőségben pár hetet a sivatagban töltöttünk, és ez már önmagában is meglehetősen intenzív volt. A gőz leeresztése végett egyszerűen csak nyomtuk a rockot, lényegében erről szól a Hardware. Javarészt őrült rock témák vannak rajta, de azért mindig szem előtt tartottuk a sivatag magától értetődő rejtélyességét is.„
Hardware címmel június 4-én jelenik meg a ZZ Top főnök, Billy Gibbons harmadik szólóalbuma. 12 dalos albumának felvételei a kaliforniai sivatagban készültek, amiről máris itt van két videója.
„A nyári hőségben pár hetet a sivatagban töltöttünk, és ez már önmagában is meglehetősen intenzív volt. A gőz leeresztése végett egyszerűen csak nyomtuk a rockot, lényegében erről szól a Hardware. Javarészt őrült rock témák vannak rajta, de azért mindig szem előtt tartottuk a sivatag magától értetődő rejtélyességét is.” – mondta a mester, Billy Gibbons.
Billy Gibbons – Hardware ( Concord)
1. My Lucky Card 2. She’s On Fire 3. More-More-More 4. Shuffle, Step & Slide 5. Vagabond Man 6. Spanish Fly 7. West Coast Junkie 8. Stackin’ Bones (feat. Larkin Poe) 9. I Was A Highway 10. S-G-L-M-B-B-R 11. Hey Baby, Que Paso 12. Desert High
Szokás és talán illik is egyfajta számvetést csinálni az elmúlt év terméséről. Ilyenkor – máshol kicsit korábban, már decemberben – a lista mánia is elhatalmasodik. Mi is úgy gondoltuk, legyen egyfajta összegzés 2015-ről, de ne várjatok TOP 5-10-20-akármennyi listát. A Fémforgács csapat tagjai egy-egy tavalyi lemezt választottak ki, amik számukra fontosak voltak, jelentőséggel bírtak 2015-ben, […]
1949 december 16-án látta meg a napvilágot Texas első számú blues-rock gitárosa, a ZZ Top együttes alapítója, Billy F. Gibbons. A WilliamFrederick Gibbons néven anyakönyvezett zenész pályafutása a Moving Sidewalks nevezetű pszichedelikus blues-zenekar révén indult el a 60-as évek derekán. Az ifjú Billy tehetségére a korszak gitárhőse, Jimi Hendrix is felfigyelt; el is vitte turnéra a Mozgó Járdákat. A banda szétszéledése után Gibbons immár új társakkal (Dusty Hill, Frank Beard) új zenekart alapított ZZ Top néven 1969-ben, amellyel a Tex-Mex rock művelését tűzte ki célul, a névválasztással pedig nem titkolt szándékuk volt kibérelni a lemezboltok utolsó polcait (jóllehet a legenda szerint BB Kingnek is köze van ahhoz, hogy a ZZ Top névre esett a választás).
Korai erősen bluesos hangzású albumaikkal (First Album, Rio Grande Mud, Tres Hombres, Fandango!) és sajátos texasi humorral fűszerezett stílusukkal rövidesen óriási sztárokká nőtték ki magukat az Egyesült Államokban; még a Led Zeppelin jegyeladási rekordját is sikerült megdönteniük. Európába az Eliminator és Afterburner c. korongokkal sikerült betörniük, ezek zeneileg radikális változást hoztak; a blueselemek hátrébb szorultak, stílusuk erősen popularizálódott, a trió szintetizátort is bevont a hangzás gazdagítása érdekében. Imidzs terén szintén történtek változások: Billy és Dusty hosszú Mikulás-szakállat növesztettek, ami külsőleg is jól felismerhetővé tette a bandát. A két említett albumról kimásolt kislemezdalok rendkívül profin megtervezett videoklipjei ugyancsak nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy a ZZ Top a 80-as évek közepére már a világ tetején csücsüljön. A trió felbukkant a Vissza a jövőbe c. sci-fi vígjáték harmadik részében, továbbá adtak egy betétdalt is a filmhez (Doubleback), amellyel népszerűségük csak növekedett.
A 90-es években sem nagyon tétlenkedtek, bár ekkoriban született albumaik is minőségi, örökérvényű hallgatnivalók, az életműhöz érdemben hozzátenni nem tudtak velük. Pedig személyes véleményem szerint mind a ’94-es Antenna, mind a ’96-os Rhythmeen, mind pedig a 30 éves jubileumra kiadott XXX ott vannak a ZZ pályafutásának csúcsalkotásai között. A kétezres dekádban még szórványosabban adtak magukról életjelet; a 2003-as Mescalero után 9 évet kellett várni az elpusztíthatatlan texasi trió legfrissebb munkájára (La Futura). Az együttes időközben a Rock ‘N’ Roll Hírességek közé is bekerült, Gibbons pedig különféle vendégszereplésekkel (a Gov’t Mule-nál, RevoltingCocks-nál és Queens Of The Stone Age-nél) enyhítette munkamániáját.
A Rolling Stone által felállított Minden Idők Legjobb Gitárosainak listáján Billy Gibbons a 32. helyet foglalja el.
A La Futura 9 éve a ZZ Top első stúdióalbuma, az életműben pedig már a 15.
Az 1969-ben alapult – és 42. éve ugyanazokkal a tagokkal felálló – formáció legnagyobb sikereit az 1970-es és 1980-as években érte el. Billy Gibbons, Dusty Hill és Frank Beard lemezeiből összesen több mint 50 millió fogyott világszerte, 2004-ben pedig beválasztották őket a Rock and Roll Hall of Fame tagjai közé. A zenekar megjelenéséhez a mai napig hozzátartozik Gibbons és Hill szinte megszólalásig hasonló külseje: a védjegyszerű hosszú szakállak és a fekete napszemüvegek.
A szeptember 10-én megjelenő lemezre tíz új számot készítettek, melyekben ötvözték a korai, nyers hangzásvilágukat a modern technológiával, olyan előadóktól merítve inspirációt, mint a The Black Keys, Jack White vagy a Queens of the Stone Age.
A ZZ Top 40 éves pályafutása előtt tiszteleg az október 11-én A Tribute From Friends címmel érkező lemez.
A Show Dog/Universal Music kiadásában megjelenő lemezre 11 klasszikus ZZ Top dal feldolgozása kerül fel, méghozzá a zenei élet különböző stílusait képviselő előadóktól. Valamennyi lemezre került dalt újonnan, kizárólag erre az albumra rögzítették.
És akkor lássuk kik és mely nótákkal tisztelegnek a szakállasok előtt:
1.
The M.O.B. (Mick Fleetwood, Steven Tyler, Jonny Lang & John McVie) – Sharp Dressed Man
2.
Filter – Gimme All Your Lovin
3.
Grace Potter & The Nocturnals – Tush
4.
Nickelback – Legs
5.
WOLFMOTHER – „Cheap Sunglasses”
6.
Duff McKagan’S Loaded – Got Me Under Pressure
7.
Coheed & Cambria – Beer Drinkers And Hell Raisers
8.
Mastodon – Just Got Paid
9.
Wyclef Jean – Rough Boy
10.
Daughtry – Waitin’ For The Bus / Jesus Just Left Chicago
Az elmúlt évtizedek egyik legegyedibb blues-rock-bandája, a ZZ Top koncertezik Budapesten október 15-én a Papp László Budapest Sportarénában. A 2009-es, Aerosmith-szel közös turné alatt Amerika és Kanada kap egy nagyobb dózist a ZZ Top-ból, aztán ősszel minden idők egyik leghatásosabban dizájnolt rockcsapata Magyarországra érkezik. A hosszú szakáll, a napszemüveg és a motorosszerelés azok számára is egyből beazonosíthatóvá teszik a formációt, akik még képen sem láttak Harley Davidsont.
_ELVALASZTO_
A houstoni gyökerekkel rendelkező banda negyven éve változatlan felállásban teríti világszerte a motoros, Las Vegas-os életérzést. Billy Gibbons (ének, gitár), Dusty Hill (basszusgitár) és Frank Beard (dob) triója 1969-ben kezdett új színt keverni Texas blues-rock világába, 2006-ig egyetlen menedzserrel, Bill Hammel. Termékenységük tizennégy stúdióalbum, egy koncertlemez és az ezekből szűrt öt válogatáslemez formájában jelentkezik, sőt már tizennégy nagyszabású turnét is lenyomtak.
A VH1 zenetévé negyvennegyediknek lőtte be őket százas hardrock-listáján, ami – figyelembe véve, hogy azért vannak náluk sokkal keményebb rockerek – a blues-rajongókat is büszkeséggel töltheti el. Csakúgy, mint a névválasztás, amiben szerepet játszik a gitármágus B.B. King is. Az ő és a Zig-Zag cigipapír közös hatására először ZZ King lett volna a név, de a tagok úgy gondolták ez túl közeli B.B.-hez, így a blues-uralkodóhoz méltó top szót tűzték a ZZ után. Aztán ők is királyok lettek.