A finn melodikus death metalos As The Sun Falls bemutatta As Night Devours című szöveges videóját. Ez a második kislemez a május 22-én érkező Songs From The Veil nagylemezről. A dal a sötét, fojtogató északi éjszaka csendjébe kalauzol, ahol az ősi hiedelmek, a természet és az emberi törékenység találkozik. A zúzó riffekkel és magával ragadó dallamokkal operáló tétel a finn mitológiából és a téli tájak ridegségéből táplálkozik, megidézve azt a pillanatot, amikor a sötétség rátelepszik a világra.
A Mikael Andersson (MRG Production) által kevert anyag a zenekar eddigi legkiforrottabb, legérzelmesebb munkájának ígérkezik. A szöveges videóért Katerina Karpouzi felelt.
AS THE SUN FALLS - “As Night Devours” (Official Lyric Video)
Két hét múlva TOVR NOIR 2026 turnéja keretében a Barba Negra Blue Stageben lép fel a Lord of The Lost. A német dark/gothic rockerek immáron negyedszer jönnek hozzánk, elhozza tavalyi dupla-albumának dalait, melyek a saját gondolataink sötét útvesztőire épülnek, és gyakran az őrület határán egyensúlyoznak.
LORD OF THE LOST x SALTATIO MORTIS - I'm A Diamond (Official Video) | Napalm Records
A Lord of The Lost-ot, a zenekar frontembere / dalszövegírója Chris „The Lord“ Harms alapította 2009-ben. Azóta számos nagylemezt (pontosan 13-at) és még több kislemezt kiadtak, az egyik ilyen a Blood & Glitter volt, amivel 2023-as Eurovíziós Dalfesztiválon Németországot képviselték, ahol is a huszonhatodik, utolsó helyen végeztek. Mára a műfaj egyik legismertebb zenekaraként tartják őket számon.
A „Tour Noir” turné különleges vendége a svájci/német felállású modern metal vonalas Ad Infinitum lesz, akik 2024-es Abyss albumukkal újradefiniálták hangzásukat. Zenéjük az eddigi legdinamikusabb, legmodernebb és legprogresszívebb oldalukat mutatja a mai napig.
AD INFINITUM - Aftermath (OFFICIAL VIDEO)
A H-MUSIC, a ROCK1, a BARBA NEGRA és az EXTRATOURS bemutatja:
A New York-i nü-metalcore zenekar, a Sylar kiadta új kislemezes dala, a RAW videóját. A klipet Takahashi Kazuki rendezte.
Sylar - Raw (Official Music Video)
A zenekarnak ez más a második dala, amit közel egy hónapon belül adtak ki. Korábbi daluk, a január közepén megjelent Pushing Me Off melynek videója itt nézhető meg. Ezzel a dalával a csapat egy több éves, 2018-as Seasons albumuk óta húzódó csentet tört meg.
Április 17-én szabadítja a világra a Daemonium Regni bemutatkozó, címadó nagylemezét CD-n, vinylen és kazettán. A projekt mögött nem más áll, mint az Unanimated énekeseként ismert Micke Broberg, aki ezúttal egyedül rögzített mindent.
A sötét és epikus black metalban utazó anyag a Root, a Bathory és az Ancient Wisdom híveinek szól. A zene vészjósló és komor, mint a lassan terjedő fekete láva: a repetitív riffekre épülő, rétegzett hangszerelés felett kizárólag latin nyelvű szövegek hallhatók, hol démoni hörgés, hol komor kántálás formájában, liturgikus jelleget kölcsönözve az átlagosan 6 perces, nyolc tételnek. A lemez maszterelését a legendás Dan Swanö végezte, a borító pedig Daniele Valeriani (Mayhem, Mysticum) munkáját dicséri. A lemezt nyitó Mater Daemonium című tételt már meg is hallgathatjuk.
DAEMONIUM REGNI - Mater Daemonium (DSR346 Daemonium Regni - DSR Productions)
A norvég black metal banda, az A.H.P. 2011-es magalakulása óta a saját útját járja, ami tűzből, jégből és vasakaratból lett kovácsolva. A bizarr hangzásáról elhíresült horda március 21-én, a Purity Through Fire égisze alatt adja ki régóra várt második albumát Alltid Imot Deg címmel. Az öt dalos albumon olyan vendégek szerepelnek, mint Onielar (DNS) és JRMR. Első kedvcsinálójaként Lust for Murder daluk hallgatható meg róla, amit Onielarral készítettek el.
A finn Vargrav 2018 óta próbálja több-kevesebb sikerrel a hátán cipelni és megmenteni a kilencvenes évek végének kissé háttérbe szorult szimfonikus black metalját (gondoljunk a korai Covenant vagy az Obtained Enslavement lemezekre). Április 17-én a Werewolf Records jóvoltából meg is érkezik a negyedik űrutazás, a Dimension: Daemonium, természetesen CD-n, vinylen és a trendeknek megfelelően kazettán is.
A 43 perces anyag a zenekar szerint az előző korong „kozmikus hullámzását” viszi tovább, ahol „senki sem hallja a sikolyod”. Földhözragadtabban fogalmazva: marad a csillagporos, grandiózus billentyűtémákkal nyakon öntött, de közben kellően fagyos és dühös black metal. Akinek hiányzik a Nexus Polaris korszaka, és bírja, ha a zord riffelést folyamatosan átszövi a szintetizátoros sci-fi atmoszféra, annak április közepén érdemes lesz rápróbálnia.
VARGRAV "The Gates of My Dimension" NEW ALBUM PREVIEW SONG
Felejtsük el egy pillanatra a kilencvenes évek lebegős, szintetizátorokkal és dallamos basszusfutamokkal operáló atmoszferikus black metalját – legalábbis abban a formában, ahogy azt az Aerdryk a 2022-es bemutatkozó lemezén tálalta. C.V.B. (akit a Wolvennest, a Cult of Erinyes vagy a LVTHN soraiból is ismerhetünk) szólóprojektje ugyanis kimutatta a foga fehérjét. Bár a melankólia nyomokban még fellelhető a zenében, a hangulat a külvilághoz idomulva jócskán bekeményített.
Az újkori nekibőszülés eredménye a flamandul „tisztátalan” jelentéssel bíró Onzuiver című második nagylemez. Ez az anyag már nem az éteri merengésről szól: a fojtogató kénkőszaggal átitatott korong egy ideológiai fegyver a keresztény morál ellen, ahol az ördög a szellemi felszabadulás metaforájaként jelenik meg. A torzított, frenetikus riffelés mögött helyenként szinte folkos megközelítés bújik meg, miközben a korábbinál is mérgesebb, változatosabb vokálok a behódolás láncainak letépésére buzdítanak. Ahogy a sajtóanyag találóan fogalmaz, az egész alkotás nem más, mint egy szimbolikus ütés az önjelölt moralitás arcába, amivel a projekt nyíltan visszaköveteli a black metal eredeti, lázadó küldetését.
A nyolc tételes szonikus zarándoklat tavasz elején, egészen pontosan március 21-én érkezik az Amor Fati Productions jóvoltából, CD-n és vinylen. Az underground gyűjtőknek ráadásul duplán – vagyis triplán – érdemes a naptárba vésniük a dátumot, hiszen a friss anyag megjelenésével egy időben a debütáló lemez is kap egy bakelites újrakiadást, sőt, az Oerheks-szel közös új split lemez is ekkor lát napvilágot.
Aerdryk - Een Bestaan van Lijden (song taken from the album "Onzuiver")
Mi van akkor, ha az elalvás nem a várva várt megnyugvást hozza el, hanem egyenes utat jelent a tudatalatti legsötétebb, legkellemetlenebb bugyraiba? Ezt a meglehetősen nyugtalanító kérdéskört járja körbe a philadelphiai IATT legújabb, filmes léptékű konceptalbuma, amely az ébrenlét, az illúziók és az öntudatlanság közötti hajszálvékony mezsgyén egyensúlyoz.
A 2008 óta aktív formáció nem ma kezdte a progresszív extrém metal határainak feszegetését. Zenéjükben a „blackened” agresszió és a sebészi pontosságú technikai tudás elegánsan keveredik jazzes beütésekkel, klasszikus zenei hangszerelésekkel és egy olyan súlyos atmoszférával, ami garantáltan távol tartja a békés álmokat. Az Etheric Realms of the Night címet viselő, 48 perces és hét tételt felvonultató pszichológiai utazásuk május 8-án landol a Black Lion Records istállójából.
A lemez első meghallgatható tétele a Drift Away. Ez a dal akusztikus textúrákkal és légies fuvoladallamokkal kecsegtetve, a súlytalanság hamis illúziójával ringatja álomba a gyanútlan hallgatót – mielőtt a rákövetkező tételek (mint az alvásbénulás fojtogató mozdulatlanságát megzenésítő To Lie Beneath, vagy a tiszta káoszba forduló Pavor Nocturnus) kegyetlenül rá nem rúgják az ajtót az emberre.
IATT - Drift Away
A kvartett (Jay Briscoe – basszus/ének, Joe Cantamessa – szólógitár, Alec Pezzano – ritmusgitár/nagyzenekari hangszerelés, Paul Cole – ütősök) ráadásul nem éri be a puszta zenei nyomasztással: a lemezhez egy összefüggő videósorozat is készül, hogy vizuálisan is maradéktalanul lerántsanak minket ebbe az ellenséges álomvilágba.
Létezik egy elmélet az asztrofizikában egy bizonyos sötét anyagról, amelyből a fekete lyukak formálódnak – ezt nevezik holeumnak. Pontosan ebből a kozmikus, felfoghatatlanul súlyos koncepcióból merít ihletet az alicantei The Holeum, amelyet 2014-ben hívtak életre a spanyol underground sokatpróbált alakjai (többek között a NahemaH és a Demised egykori tagjai).
A formáció nem a hagyományos utakat járja: zenéjük a kísérletezős death/doom, a poszt-metal és a melankolikus, dallamos fémzene határvidékén egyensúlyoz. Hamarosan le is zárják a karrierjük első nagy szakaszát egy trilógia befejező akkordjaként. A március 20-án érkező harmadik nagylemez, az Ensis felvezetéseként most bemutatták az utolsó előzetes dalt, az Esoteric Futuristic Visions-t, amelyhez egy szöveges videó is készült. A tétel remekül illusztrálja a csapat zenei vízióját, ahol a súlyosság nem egy helyben toporgó dagonyázást, hanem előremutató lendületet jelent.
THE HOLEUM - Esoteric Futuristic Visions (official lyric video)
A fagyos saskatchewani prérin és az elhagyatott kanadai szellemvárosok pusztulatában fogant a Northern Graves ötlete, amely eredetileg Damian Smith (Altars of Grief) szólóprojektjeként indult. A bázisát időközben a texasi Houstonba áthelyező, és többek között a Wills Dissolve tagjaival teljes zenekarrá bővülő formáció április 17-én hozza ki első nagylemezét Derelict Heart címmel, a Meuse Music Records gondozásában.
Northern Graves - Derelict Heart [Official Music Video]
A lemez koncepcióját Andrew Suknaski kanadai költő munkássága, a véget nem érő telek és a vidéki elnéptelenedés ihlette. A természet erői ráadásul nem csak papíron voltak jelen: a felvételek pont akkor kezdődtek, amikor a pusztító Beryl hurrikán lecsapott Houstonra, így a vihar szó szerint rányomta a bélyegét a blackened doom metal anyag atmoszférájára.