Címke: Cough

Wolves in the Throne Room – augusztusban az A38-on

Egy egészen különleges este lesz ez az augusztusi hétfő. Ilyesmire egész Európában nem kerül sor, csak az A38 Hajón: a sötét, beborulós metal két nagy amerikai jelensége lép fel egy estén. Az elmúlt tíz év black metaljának egyik legnagyobb hatású zenekara, a a shoegazeből, a dark ambientből és a pasztoriális folkból is merítő Wolves in the Throne Room, valamint a Windhand testvérzenekara, a Relapse Records kötelékébe tartozó okkult-kozmikus doom metalt játszó Cough! A méltó felvezetésről pedig a virginiai Sinister Haze gondoskodik majd, akiknek feedbackben érlelt, mázsás gitárokkal megtámogatott klasszikus doom metálja jól megalapozza majd az este hangulatát.

A Kanada Csendes-óceán felőli, északnyugati erdőségeiből indult Wolves in the Throne Room hangzása pont olyan, mint a táj amely legfőképp inspirálta őket: ősi, vad, expanzív, ugyanakkor lélegzetelállítóan szép és magával ragadó is. A panorámát a Weaver-testvérek úgy próbálták megzenésíteni, hogy a klasszikus tremolókaros riffelést és a légkalapácsszerű blastbeateket hol ambientes hangképek, akusztikus hangszerelésű instrumentális betétek vagy női ének törte meg. Ráadásul külsőségeikben és filozófiájukban is szakítottak a bevett toposzokkal: a sátánizmus helyett az ökotudatosság, a corpsepaint helyett pedig a favágóing dominált náluk. Ezzel pedig sikerült nekik a szinte elképzelhetetlen: egy szélesebb réteg számára is vonzóvá tudták tenni a műfajt, kitaposva az utat az olyan zenekarok előtt, mint a Deafheaven, a Liturgy vagy a Myrkur.

_ELVALASZTO_

A folytatás már a metal színtér egyik legnagyobb becsben tartott kiadójánál, a Southern Lordnál jelent meg – a Two Hunters pedig még tovább ment a poszt-rock, a folk és a black metal kiházasításában. Vagy ahogy a duó fogalmazott egy régi Ultimate Metalos interjúban: „Egy hang a fejemben folyamatosan azt mondja, hogy ezt a zenét csak a téli napforduló idején szabadna játszanunk, mézsörtől és cidertől részegen, miközben fáklyákat égetünk, hogy emlékeztessenek minket az elfeledett napra.” A Two Hunters egy albumtrilógia első darabját is jelentette; a folytatás, a Black Cascade pedig egyfajta kiegészítése, ellenpárja a lemeznek, sokkal pasztoriálisabb és drone-osabb, elkentebb annál.

A záró Celestical Lineage (amelyet teljes mértékben a két testvér írt) pedig a magnum opus, a kilencvenes évek észak-európai zenekarainak (mint a Burzum vagy az Ulver) és a két alapító black metalos előképeinek (főleg a Weakling-nek és a Bathory-nak) a tökéletes kombinációja. Fogja a Black Cascade ösztönös gyönyörködtetéseit, drone-osabb pillanatait és repetitivitását, majd visszaviszi a korai hanganyagok fő ihlető környezetébe, az erdőbe. A műfaj egyik kései klasszikusa, amely pont annyira tiszteli a hagyományokat, amennyire a maga képére is formálja azokat. Nem csoda, hogy egy ilyen mestermű után úgy érezték, hirtelen nincs tovább: 2012-ben visszavonultak, hogy a zenekartól független dolgaikra koncentrálhassanak….

…de ez nem tartott sokáig. 2014-ben megalapították a saját kiadójukat, az Artemisiát, hogy teljes kreatív kontrolljuk legyen a zenekar dolgai fölött. Az első megjelenés pedig egy saját album volt, a Celestite, ami egy experimentálisabb, ambientesebb kiegészítése volt a Celestical Lineagenek. A testvérek saját bevallásuk szerint a lemez vázát adó analóg szintetizátoros hangképeket vették hozzá alapul, előrevetítve az idei Roadburn fesztiválon debütáló ambient projektjüket, a Drown Elixirt. Ha pedig már az idei évnél tartunk: a két Weaver több interjúban is említette már, hogy egy új albumon dolgoznak – amiről az őszi turnén várhatóan hallhatunk majd számokat is.

Wolves in the Throne Room - "Cleansing"

2005-ös megalakulásakor a Cough tagjai egy célt tűztek ki maguk elé: hogy ők legyenek onnantól a létező legsúlyosabb zenekar. A Windhand-ben is basszusgitározó Parker Chandler által életre hívott banda ennek megfelelően az extrém zenék legradikálisabb vadhajtásaiból táplálkozott: korai black metal, mocsári sludge és ultrasúlyos doom. A Sanford Parkerrel felvett első lemez, a Sigillum Luciferi ennek megfelelően ott van a műfaj leghangosabb debütálásai között: az Eyehategod-féle monolotikus riffeket és megkínzott sikolyokat átjárja az Electric Wizard okkult-pszichedelikus hangulatvilága, miközben helyenként megvillan a zenészek Iron Monkey- és Corrupted-fanatizmusa is. „A formula talán nem a legeredetibb, de a megvalósítás több mint gyilkos” – summázta tökéletesen a lemezt egy kritikus.

A két évvel később érkező folytatás, az ismét Parker által producerelt Ritual Abuse már a címében sem árult zsákbamacskát: éjsötét és ultralassú pokoljárás az emberi psziché démonok által uralt részébe, mintha a Black Earth-érás Bohren & der Club Of Gore szaxofontokjában olcsó kábítószerek és lehangolt gitárok rejlenének valóban. Nem véletlen, hogy az albumot már az olyan trenddiktáló zeneblogok is felkapták, mint a Stereogum vagy a Pitchfork – mind az öt szám ott van a huszonegyedik századi doom metal kolosszusai közt. A Cough pedig többek közt a Weedeater, a Dopethrone és a Buzzov*en társaságában gyalulta a földig a lovecrafti borzalmakra és Sabbath-ihletésű riffekre éhes rajongókat. A The Wounded Kings-szel és a Windhand-del közösen kiadott splitekkel pedig tovább erősítették a státuszukat, mint a málházós doom egyik alapcsapata.

A lovecrafti hasonlatoknál maradva: a R’lyeh városát benépesítő shoggothok óta tudjuk, hogy a szörnyeteg néha alszik de soha meg nem hal. A Cough is közel öt év szünet után adta ki eddigi legbrutálisabb, agyba tépő album-monolitját, a Still They Prayt. Az Electric Wizard frontember Jus Oborn és a Windhand gitáros Garrett Morris bábáskodása alatt született lemez a depresszió és az agónia szonikus leképzése, amit átjár az a kozmikus rettegés ami az amerikai író védjegye is volt. Zeneileg pedig azzal mutatott újat, hogy szinte végig a tiszta ének dominál, valamint még befelé űrhajózósabb és lassabb lett minden – mintha a pokol kénköves talaján vonszolnák végig a hallgatót, több mint egy órában.

A Still They Prayt a Cough tavaly az Elder társaságában mutatta be a Dürer Kertben – most pedig főzenekarként térnek vissza, hogy megmutassák, milyen is egy igazi fekete doom mise!

Az A38 bemutatja:
2017. augusztus 7., hétfő
Budapest, A38 Hajó
Wolves in the Throne Room, Cough, Sinister Haze koncertek
Belépő elővételben: 2.500,- Ft / a helyszínen: 3.500,- Ft

Cough – immár elérhető a komplett új anyag

Ma jelenik meg a Richmond-beli Cough új lemeze Still They Prey, a 2010-es Ritual Abuse utódja. Több dal megosztása után ismerkedjetek meg a komplett harmadik nagylemezzel. Az Electric Wizard révén ismert Jus Oborn producelte anyag masszív, kozmikus doom zenét tartalmaz, és a kétségbeesés mélységeit tárja fel az arra vállalkozók előtt. A Relapse-nél megjelenő anyag CD-n, dupla LP-n és digitálisan is megvásárolható.

Cough – ólomsúlyú riff szörnyetegek

A richmondi ólomsúlyú, ultra lassú doomt játszó Cough hat éve nem jelentkezett új nagylemezzel. Still They Pray című albumuk junius 3-án fog megjelenni a Relapse kiadó gondozásában, a lemez producer az Electric Wizardos Jus Oborn. Előzetesként pedig itt vannak a The Wounding Hours daluk promó videójának riff szörnyetegei, valamint néhány további dal a bandcamp oldalukról.

COUGH - "The Wounding Hours" (Official Track)

<a href=”http://cough.bandcamp.com/album/still-they-pray”>Still They Pray by Cough</a>

Cough – egy tíz perc fölötti eposz

A hónap elején megszellőztettük nektek, hogy öt év után ismét stúdióalbummal áll elő a Richmond-beli Cough nevű csapat. Akkor megírtuk, hogy a Still They Pray lemezt az Electric Wizard révén ismert Jus Oborn producelte és Garrett Morris (Oborn, Windhand) rögzítette a felvételeket. A zenekarra rá lehet húzni a kozmikus, pszichedelikus doom címkét, amelyet az új lemez egyik dala is bizonyíthat, az alábbi, tíz perc fölötti Dead Among The Roses.

A korábban közzétett The Wounding Hours a dal címére kattintva válik ismét elérhetővé.

Cough – Új lemez közeleg

Öt év szünet után a Richmond-beli Cough új stúdióalbummal áll elő, melynek címe Still They Pray lesz. A lemezt az Electric Wizard révén ismert Jus Oborn producelte és Garrett Morris (Oborn, Windhand) rögzítette. A kozmikus, pszichedelikus doom anyag a Relapse kiadványa lesz, beszerezni pedig június 3-tól lehet. A The Wounding Hours egyike a lemez nyolc tételének, lehet vele tenni egy próbát.

COUGH - "The Wounding Hours" (Official Track)

Cough Still They Pray (2016)

1.Haunter Of The Dark
2.Possession
3.Dead Among The Roses
4.Masters Of Torture
5.Let It Bleed
6.Shadow Of The Torturer
7.The Wounding Hours
8.Still They Pray