Különleges, két kontinenst összekötő feketefém kiadvánnyal jelentkezik május 29-én a Signal Rex kiadó. A mindössze két exkluzív dalt tartalmazó, 7 hüvelykes bakeliten megjelenő split EP a Finnish Ecuador Alliance címet kapta, és a finn Dark Divination, valamint az ecuadori Wampyric Rites sötét együttműködését pecsételi meg.
A tavaly év végén debütáló (Liito hengen ja veren című albumukkal jelentkező) finn horda a kétezres évek közepének jellegzetes északi black metalját hozza el a közös korongra. A Tainted by Hatred című szerzeményük egy kísérteties, vonszolós témával indít, majd átcsap a klasszikus nyers mocsokba, hogy a tétel végére ismét visszatérjen a baljós, fojtogató vánszorgáshoz.
A megosztott kiadvány másik felén a dél-amerikai undergroundból (és a Signal Rex háza tájáról is) jól ismert Wampyric Strigoi projektje, a Wampyric Rites veszi át az irányítást. Az Evil Spirit of Varcolaci az alkotótól megszokott erőteljes atmoszférát kínálja, egy misztikus, szintetizátorokkal megtámogatott főtémával, amely kiválóan illeszkedik a formáció eddigi munkásságába. A kislemez ékes bizonyítéka annak, hogy a zord és alvilági harmóniák gond nélkül képesek egyesíteni az északi és a déli féltekét.
DARK DIVINATION & WAMPYRIC RITES - Finnish Ecuador Alliance - [Sample from both bands]
Az Insane Hellride Entertainment, az El Bastardo Booking, a Moth Production és a Dürer Kert bemutatja: INITIUM MALEFICIUM Vol. I
Május 2-án először lép színpadra a FRAGDA! A budapesti zenekar a hazai extrém metal színtér egyik izgalmas, modern hangzású formációja, amely blackened deathcore alapokra építve zúzza össze a death metal, a black metal és a djent univerzumait. Érdekes hangzik, igaz? A projekt eredetileg Ferenczi „Moth” Márton szólókezdeményezéseként indult, majd az évek során teljes zenekarrá nőtte ki magát, több ismert hazai bandából érkező tagokkal (pl. Rivers Ablaze, Svoid, From the Sky). Zenéjükben egymással szemben trónol a brutális és az atmoszféra, amihez szaggatott ritmusok, ultramély gitárok és monolitikus harmóniák társulnak. A banda 2019-ben jelentette meg első EP-jét, majd 2022-ben érkezett a Damnation Is Inevitable debütáló nagylemez, amit tavaly a Glorification of Witchery követett. Szövegvilágukban gyakran jelennek meg okkult témák, továbbá kelet-európai boszorkánysághoz és extraterresztriális misztikumhoz kötődő motívumok.
Az est különleges vendége a hazai death metal színtér veteránja, a BENEATH THE VOID, akik idén először állnak színpadra! A srácok régóta stabil pontjai a magyar death metal undergroundnak, de technikás és könyörtelen hangzásukkal már a külföldi színteret és megkorbácsolták. Brutális, precíz hangzás, amit a szélvész gyors tempóváltások és a komplex riffek pumpálnak halálosan tökéletesre. Hatásaik között ott vannak a technikás death metal nagyok, mint a Cryptopsy, az Origin vagy a Necrophagist. A 2021-es …Into Oblivion albumuk azóta is sok fanatikusnál pörög folyamatosan, de a brigád már ezerrel dolgozik az új anyagon.
A miskolci ARONOS az epikus és a tradicionális black metal határán lebeg. Fagyos, túlvilági atmoszférát teremtenek, ahol a nyers és agresszív riffek mögött hideg dallamok húzódnak meg. Akár az éjben rejtőző árnyak, úgy bukkanak elő olykor a szimfonikus elemek, tovább fokozva az éteri disszonanciát. Egy sötét, misztikus világ kapui nyílnak meg a hallgatók előtt.
A KAZAL egy budapesti black metal kvartett , akik a sötét fémhez rendesen adagolják hardcore által közvetített agressziót és a post metalos elszállást. Bár még csak egy hanghordozóval festik a fordított keresztet az égre (The Great Rise and Fall of the Self EP, 2024), ez nem állítja meg őket abban, hogy egyre jobban aktívabbak legyenek az ug bugyraiban.
Egyetlen este alatt, spontán ötlettől vezérelve és egyetlen nekifutásra rögzítve született meg a stockholmi Frusen Sorg (melynek jelentése: fagyott bánat) bemutatkozó nagylemezének jelentős része. A Martin Sandström (gitár, dob) és Kalle Mattsson (basszusgitár, ének) alkotta, 2024-ben indult blackened crust / d-beat / hardcore punk duó eredetileg egyfajta „világi ördögűzésként”, a felgyülemlett érzelmek és a valós életbéli traumák levezetéseként fogott bele a közös zenélésbe. Bár a páros már 1995 óta dolgozik együtt különböző formációkban, elmondásuk szerint egyértelműen ez az eddigi legnyersebb, legbrutálisabb és legőszintébb közös munkájuk.
A tizennégy dalt felsorakoztató, Smärtpunkter címet viselő első teljes stúdióalbum június 5-én lát napvilágot a Widsith Records gondozásában. A felvételek a zenekar saját Shadow Kingdom nevű bázisán – méghozzá egy régi elmegyógyintézet alagsorában – készültek, az anyag végső keverését és maszterizálását azonban egy régi zenésztársra, Henrik Wiknerre (Studio Vinden) bízták. A mitológiai témákat teljesen mellőző, filterezetlen dühhel és kétségbeeséssel átitatott lemezről – amely az emberi elme legfájdalmasabb és legsötétebb zugaiba kalauzol – elsőként a Det Egentliga Livet című dalhoz készült videóklipet tették közzé.
Sajátos, önmaguk által csak „presszómetalként” fémjelzett stílusban alkot a hazai Szakadék zenekar, amely a napokban egy friss videoklippel jelentkezett Police Csodaországban címmel. Részemről az őskori Hatóságilag Tilos dalok jutottak eszembe velük kapcsolatban, úgyhogy jókedvre derítettek.
Szakadék - Police Csodaországban (Official Music Video)
A Police Csodaországban címet viselő dalukhoz készült vizuális anyag forgatása a csapat elmondása alapján még a tavalyi év végén vette kezdetét egy ikonikus kocsmában, majd az idei esztendő elején egy legendás büfénél fejeződött be. A felvételeken megörökített furcsa események és helyszínek kapcsán a formáció egy apró felhívással is élt a közönség felé: mivel viccesen megjegyezték, hogy a memóriájuk már nem a régi, arra kérik a nézőket, hogy kommentben írják meg, felismerik-e a forgatás kultikus állomásait.
A post-metal, a progresszív irányzatok és az ambient feketefém határait is bátran feszegeti az idén érkező második nagylemezén a Sea Sleeper. A 2019-ben alakult death metal kvartett zenei arculata a Burden of Antlers címre keresztelt új anyagon még eklektikusabbá és letaglózóbbá vált a kifejezetten jól fogadott 2021-es debütálás (Nostophobia) óta.
A nyolc dalt felvonultató, a szeptember 18-án napvilágot látó kiadvány összetett és sötét témákat boncolgat: fókuszba kerülnek a háborúk felfoghatatlan borzalmai, a nárcizmus, az emberi halandóság és a mindennapok monoton kilátástalansága. A formáció egyedi atmoszférájú albumán a disszonáns őrlés, a dallamosabb tiszta énektémák, valamint a pusztító riffelés szerves egységet alkotnak. A teljes korong őszi megjelenéséig a zenekar első felvezetésként a masszív nyitótételt, a történelem ihlette Machines of the Bombing Runs című dalt emelte ki a lemezről.
A hazugságokból való eszmélést és az önmagunkkal való őszinte szembenézést állítja fókuszba legújabb, Ébredj fel! című dalában a hazai NoWay!. A tételhez egy látványos, a mondanivalóra vizuálisan is reflektáló videoklip készült. A dal debütálásával egy időben, április 24-én napvilágot látott a zenekar legújabb, Arcok a görbe tükörben címre keresztelt EP-je is, amely az elmúlt öt hónap során megjelent szerzeményeket foglalja egyetlen tudatosan felépített zenei és gondolati egységbe.
NoWay! - Ébredj fel! (Hivatalos Videó)
A belső küzdelmeket, társadalmi reflexiókat és személyes töréspontokat boncolgató kislemez egy korszak végét és egy új fejezet kezdetét is jelenti a formáció számára, valamint „egyfajta ébresztő mindazoknak, akik érzik, hogy valami nincs rendben, de még nem mertek lépni„. Az új anyagot a formáció élőben is bemutatja a közönségnek. Május 22-én a BARhole Music színpadán lépnek fel az Imre Fia Imre előzenekaraként, megünnepelve az elmúlt hónapok intenzív időszakát. A EP már pörgethető a streaming felületeken.
A sötétebb és atmoszferikusabb zenei irányvonalukat vetíti előre a török Sermon legújabb, Sharing These Words I Fear No Pain című kislemeze. Az izmiri székhelyű, a 90-es évek klasszikus doom/death metal hagyományaiból táplálkozó formáció egy súlyos, lassú riffekkel és melankolikus dallamokkal operáló tétellel jelentkezett a tavasz folyamán. Bár a friss dal egy önálló megjelenés, és nem fog szerepelni a 2023-as Till Birth Do Us Part debütálást követő, jelenleg is formálódó második nagylemezen, tökéletesen megmutatja, milyen komor utazásra számíthatnak a műfaj rajongói a zenekartól a jövőben. A szerzemény a szokásos digitális platformok mellett alább teljes egészében meg is hallgatható.
Jób könyvének bibliai szövegeire épül az Oak of Weeping névre keresztelt hazai szólóprojekt első nagylemeze. A szegedi egyszemélyes formációja a DSBM és a poszt-black metal stílusjegyeit ötvözi, zenéjében pedig a szenvedés témakörét járja körül. A koncepció érdekessége, hogy a dalszövegek egy az egyben a bibliai forrásból származnak.
Az album május 29-én mutatkozik be az Atmospheric Black Metal Albums YouTube-csatornán, ahol a teljes anyag végighallgatható lesz. A melankolikusabb feketefém kedvelői a projekt Bandcamp-oldalán találhatnak további információkat a megjelenésről, valamint egy dalt is kapunk ízelítőnek.
Tizenhat évnyi közös zenélés után egy teljesen új, a dark pop és az electro metal határvidékén mozgó formációt hívott életre a hazai The Hellfreaks énekesnője, Radnóti Zsuzsa és basszusgitárosa, Domján Gabi. A Zaphomet névre keresztelt projekt első hivatalos életjele az április 24-én megjelent UGLY című debütáló dal.
ZAPHOMET - UGLY (Official Music Video)
A független formában napvilágot látó, személyes hangvételű tétel a szépség és a csúnyaság, valamint a szeretet és a gyász ellentétpárjait, illetve ezek egymást meghatározó fogalmait boncolgatja. A Poppy, a Spiritbox vagy éppen a DeathbyRomy zenei világához közelítő számban Szebényi Dani és Baki Zoltán is közreműködött, a produceri teendőket pedig Vincent Ernst látta el.
A Blaze of Perdition és a Manbryne soraiból is jól ismert Sorh (XCIII) gitáros hívta életre a lengyel Piołun zenekart, amelynek második nagylemeze az élet és a halál körforgását, valamint a zord természettel szembeni emberi mulandóságot állítja fókuszba. A harminchét percnyi játékidőt és hét dalt magába foglaló, Exolvuntur címet viselő friss stúdióalbum május 22-én érkezik a Malignant Voices kiadó gondozásában.
A 2022-es Rzeki Goryczy debütálás egyenes ágú folytatásaként a zenei irányvonal továbbra is a kilencvenes évek skandináv és lengyel feketefém színteréből táplálkozik, ám az alapító elmondása szerint egy dinamikusabb, dallamosabb, ugyanakkor nosztalgiával és melankóliával mélyen átitatott formában. A bakeliten, CD-n és digitálisan egyaránt megjelenő anyag masszív megszólalásáért a neves hazai szakember, Haldor Grunberg (Satanic Audio) felelt, a végeredmény pedig egy ízig-vérig kompromisszummentes alkotás lett, amelyet a csapat kifejezetten a hagyományos black metal rajongóinak szán.