Olivia Neutered John – Húsdaráló a mindennapok ellen

Már a neve is sejteti, hogy a kanadai (Halifax, Új-Skócia) Olivia Neutered John nem a Grease slágereit dolgozza fel akusztikus gitáron. A deathgrind formáció, amelynek humorérzéke legalább olyan sötét, mint a zenéje, hosszú hallgatás után tért vissza: a 2020-as Gorewhore után most jelent meg új nagylemezük, az Obscene Propaganda. Az album 13 tételt sűrít 38 percbe, ami ebben a műfajban szinte maratoni hosszúságúnak számít, de a tempó természetesen a grindcore sebességét diktálja.

Dick Weeks, a banda mozgatórugója szerint a dalok azokról az átlagemberekről szólnak, akiket a „húsdarálóba” kényszerítenek a főbérlők, a nagyvállalatok és a politikusok. Ez a nyílt társadalomkritika és düh a dalcímekben is kendőzetlenül megjelenik – elég csak a Landfills for Landlords (Szeméttelepet a főbérlőknek) vagy a Trans Rights or Fuck Off címekre pillantani. A lemez már elérhető a Bandcampen és az összes streaming szolgáltatónál.

Strunkiin – Itt van két album

A finn epikus / atmoszférikus black metal projekt, a Strunkiin januárban két albumot ad ki egyszerre. Az A Past That Never Was 2016-ban saját nevük alatt debütáló albumuk teljes egészében újrafelvétele és átdolgozása verziója. Ez túlnyomórészt melo-death anyag, de most már tartalmaz néhány black metal hatást is, amelyet a Strunkiin mai hangzásával lett felvértezve.

Strunkiin - A Past That Never Was (Official Full Album)

A másik album, a Kingdom of Frost egy teljesen új, atmoszférikus black metal album. Míg az A Past That Never Was csatákat és más drámai jeleneteket tár fel, az az anyag elsősorban a hangulatokra és a tájakra összpontosít.

Már 2022 elején óta dolgoztam ezen a két albumon, és most megjelentek. Hozzájuk köthető függőségem azonban olyan szintre súlyosbodott, hogy képtelen voltam más módon zenélni, normális életet élni. Egyik zenei tervem sem váltható tettekre, és csak a megtisztulás után vagyok képes újra alkotni. Ha nem gyógyulnék meg, ma már nem is élnék, és most minden visszatért a helyes útra.” – mondta a projekt alkotója, L.P.

Strunkiin - Kingdom of Frost (Official Full Album)

Darklore – A nagy tünde háború

A brisbane-i fantasy metalos Darklore február 20-án, pénteken adja ki független kiadású legújabb nagylemezét The Great Elven War címmel. A teátrális megjelenéséről (bőrruhák, arcfestés) és epikus történeteiről ismert ausztrál csapat – akik a black és death metal elemeit szimfonikus dallamokkal vegyítik – most a Descendants of the Pale Moon című kislemezzel és szöveges videóval vezeti fel az anyagot.

Descendants of the Pale Moon (Official Lyric Video)

A dal a The Raven’s Return közvetlen folytatása: bukott lovagokról szól, akiket egy titokzatos tünde papnő támasztott fel, hogy bosszút álljanak az őket eláruló királyon.

Vide – A romok gyermekei

A francia atmoszférikus black metal projekt, a Vide február 27-én au Antiq kiadó gondozásában daja ki negyedik nagylemezét Aux enfants des ruines címmel. Az 50 perces, hét tételes album egy fagyos, befelé forduló utazásra hív. A nyers vokálokért Hylgaryss (Dark Sanctuary, Le Prochain Hiver) felel, a zene gerincét pedig a rétegzett gitárok adják, amelyek hol a havas csúcsok nyugalmát, hol a vihar brutalitását idézik meg epikus blastbeatek kíséretében. Az album egyik legkülönlegesebb eleme a gyerekkórus használata, amely a sajtóanyag szerint a visszafordíthatatlanul elmúló idő melankóliáját hivatott felerősíteni.

Az Antiq filozófiájához híven ezúttal is egy koherens művészeti alkotásra számíthatunk, ahol a zene, a szöveg és a vizualitás egységet alkot. Aki kedveli a jeges nosztalgiával átitatott, „régi idők báját” idéző black metalt, annak a Messe des Ruines tételei tökéletes aláfestést nyújtanak majd a tél utolsó napjaira.

Skull Altar – Irgalmatlan thrash/death

A finnországi Kuopióból származó Skull Altar első lemezének bemutatására készül. A 2017-ben alakult formáció kezdetben a klasszikus thrash metal vonalon indult el, ám az évek során a tagcserék és a zenei evolúció következtében egyre inkább a death metal felé tolták el a hangsúlyt – anélkül, hogy elfelejtették volna a gyökereiket.

Március 20-án Diabolical címmel érkező albumuk ötlete még 2024 tavaszán fogant meg, amikorra összegyűlt annyi dal, hogy ideje volt rögzíteni ezt az ambiciózus projektet. A zene egyértelműen a 80-as és 90-es évek extrém metal nagyjait idézi, de a csapat ügyel arra, hogy ne szolgaian másoljon, hanem saját vízióját adja hozzá a keverékhez. A lemez tematikája és hangulata sem éppen napfényes: háború, horror, pokol, sötétség és emberi árulás alkotják a szövegek gerincét. A zenekar hitvallása szerint „nincs kegyelem, és bocsánatért sem esedeznek„.

Skull Altar - Storm Behind Demise (Digisingle 2026)

Vitamin X – Ride The Apocalypse (2026)

A téli időszak immár túl van a zenitjén, az őszi mélabú, a korai sötétedés és egyéb hangzatos kifogások után el lehet lassan kezdeni azzal magyarázni a kötelező tevékenységekhez való kedvetlen hozzáállásunkat, hogy idejekorán elkapott minket a tavaszi fáradtság. A rossz hír azonban az ebben a modern világban, hogy egy kiadós vitaminfröccsel pillanatok alatt visszaállíthatjuk kanos, […]

Tovább »

Fueled By Fear – A gonosz hétköznapi arca

A zürichi Fueled By Fear régóta esedékes Ordinary Evil EP-je, ami a svájci precizitást ötvözi a klasszikus göteborgi metal hangzásvilágával. Nem véletlen a párhuzam, hiszen a produceri székben Oscar Nilsson (The Halo Effect, The Haunted) ült a Bohus Stúdióban, aki tökéletesre csiszolta a csapat modern, metalcore és melodikus death metal elemekből építkező zenéjét. Ezt jól prezentálja Suffer című daluk.

Az EP koncepciója Hannah Arendt filozófiájából, a „gonosz banalitásából” merít. Mauro Galasso dobos szerint „a gonosz gyakran nem szörnyetegként jelenik meg, hanem a konformitás és a felelősséghárítás álarca mögött„. Ez a gondolat vizuálisan is megjelenik a borítón, ahol egy klasszikus mellszobor omladozó felszíne alól bukkan elő a démoni valóság. A gitáros Manuel Elber elmondása szerint „az anyag négy évig formálódott, rengeteg vért és verítéket követelve, mire elnyerte végleges formáját„. A 5+1 A-HA feldolgozást tartalmazó EP az alábbiakban hallgatható végig.

The Promise Of Plague – Ellentétek vonzásában

A Louisville-i (Kentucky) The Promise Of Plague 2016-os megalakulása óta tudatosan kerüli a szigorú műfaji skatulyákat. Negyedik nagylemezük, a The Earth Above, A Grave Beneath március 10-én jelenik meg a Throne Of Lies Records gondozásában, folytatva a csapat útját a határok nélküli extrém zene világában.

Az egykoron insusztriális hangokkal indult csapat stílusa alapvetően blackened doom/death metal, de a zenekar bátran építkezik a sötét atmoszférából és a váratlan megoldásokból. A lemez egyik legfőbb jellegzetessége a két énekes, JD Hall és Joanie Michele dinamikája: hangjuk hol kiegészíti, hol élesen ellenpontozza egymást, követve a dalok komplex szerkezetét, ahogyan azt Plague Of Sorrow daluk videója is érzékelteti.

The Promise of Plague "Of Sorrow"

A hangzásért Chris Leffler és Todd Hawkins felelt, a borítót pedig a zenekar saját tagja, Jerry Barksdale készítette. Zárásként egy meglepetéssel is készültek: a Quiet Riot klasszikus himnuszát, a Metal Health-et dolgozták fel, saját szájízük szerint.

Hellripper – Coronach – új szöveges videó

Egy skót gyászének képében érkezett meg a Hellripper március 27-én megjelenő Coronach című albumának újabb előzetese. A James McBain vezette blackened thrash metal projektől máris itt van címadójuk szöveges videója.

A coronach egy hagyományos skót hegyvidéki gyászének. A saját szövegem összefonódik Sir Walter Scott azonos című versével, amely az ihletet adta ehhez a történethez. Egy ambivalens és titokzatos alak temetéséről szól, aki hősi tetteivel kivívta közössége tiszteletét, ugyanakkor az élete számos sötét titkot rejtett. A dal nem csak szövegileg, hanem zeneileg is egy kísérletet jelentett számomra: elsősorban a ’80-as évek végének thrash metalja és olyan zenekarok hatottak rá, mint a Bathory, a Gallowbraid és az Atlantean Kodex. Egy csipetnyi post-punk, jó adag Iron Maiden-stílusú gitárharmóniák, néhány klasszikus utalás és a távolban elhalkuló dudák kísérteties siránkozása: ez a dal az album tökéletes levezetőjeként szolgál.” – mondta James McBain.

HELLRIPPER - Coronach (LYRIC VIDEO)

A Hellripper lemezének megjelenését követően Európai turnéra indul, mely keretének április 14-én ismét Magyarországon koncertezik. A koncertre Budapesten, a Dürer Kert Kistermében kerül sor a Schizophrenia, a Sarcator és a Türböwitch társaságában.

Doodswens – Erőt meríteni a halálból

A holland black metal formáció, a Doodswens április 17-én adja ki második, magáról elnevezett nagylemezét. A 2017-ben, I. (dob/ének) által alapított zenekar neve tükörfordításban halálvágyat jelent, ám ők inkább a „halál által hajtva” értelmezést preferálják.

Az új anyag koncepciója nem a feladásról, hanem éppen ellenkezőleg: a halál közelségéből nyert erőről és az új energiákról szól. Ahogy I. fogalmaz „a lemez nem a halál kívánása, hanem a vágy halála„. A Marduk és a Gorgoroth turnéin edződött csapat élőben R. (basszus) és P. (gitár) segítségével egészül ki, fellépéseik pedig rituális, konfrontatív szeánszokra emlékeztetnek. Az anyagról a Driven By Death című tételt már meghallgathatjátok.

Doodswens: Driven by Death (Official Video)