FELTÖREKVŐ GENERÁCIÓ // THE SAFE ONE

Mindenki tapasztalhatja, hogy a világban egy generációváltás megy végbe – minden téren. így van ez a metal műfajában is. Nap, mint nap érkeznek hozzánk fiatal zenekarok demói, EP-i, bemutatkozó dalai. Ezért úgy gondoltuk, indítunk egy új cikksorozatot Feltörekvő generáció néven, melyben ezeknek a csapatoknak adunk és kínálunk bemutatkozást a hazai metalkedvelő réteg felé. A cikk tematikája egyszerű, […]

Tovább »

Tarja Turunen: jövő áprilisban újra Budapesten a legendás énekesnő

A szimfonikus metal műfaj élvonalába tartozó, sokak által csak ex-Nightwish tagként ismert finn énekesnő 2027. április 30-án lép majd fel újra a fővárosunkban a Barba Negra piros színpadán. Ide majd az idén nyáron megjelenő, Frisson Noir című albumával érkezik. Június 12-én érkező új albumon pedig olyanok működnek közre, mint Dani Filth (Cradle of Filth), Marko […]

Tovább »

DevilDriver – Egy nagyon-nagyon mély gödör

Július 10-én Strike and Kill címmel érkezik a DevilDriver tizenegyedik nagylemeze. A 13 dalt felsorakoztató lemezről eddig Dig Your Own Grave és Dead in the Water dalaik hivatalos videói kerültek bemutatásra.

DEVILDRIVER - Dig Your Own Grave (Official Video) | Napalm Records

A Dig Your Own Grave arról szól, hogy egy rossz döntés, egy rossz lépés hogyan fordíthatja fel az egész világunkat. De arra is utalhat, hogy a döntéseink hogyan tehetnek tönkre másokat. Ezért van benne az a sor, hogy ‘six feet ain’t deep enough for you’, mert csak egy nagyon-nagyon mély gödör illik ahhoz, amit másokkal tettünk vagy megpróbáltunk tenni. Legyünk óvatosak, amikor éjfélkor döntéseket hozunk!” – mondta Dez Fafara.

Ez az egyik legpozitívabb dal, amit valaha írtam. Szövegét tekintve egy nagyon sötét időszakból egyenesen a vakító fénybe vezet. Szükségesnek tartottam másokat is arra ösztönözni, hogy tegyenek úgy, ahogy én tettem, és azt mondjam nekik, ’tartsanak ki’, hiszen az életünk megfordul, ha kap egy esélyt a kibontakozásra. Ami a dal zenei hangulatát illeti, nagyon old-school DevilDriver-esnek mondható. A komplett banda nagyon keményen nyomja, így ha már régóta hallgattok bennünket, akkor imádni fogjátok ezt a dalt.

DEVILDRIVER - Dead in the Water (Official Video) | Napalm Records

A DevilDriver sosem hasonlított más zenekarokra, a saját dolgunkat csináljuk a saját módunkon, és én erre vagyok a legbüszkébb. Nagyon büszke vagyok ezekre a zenészekre, erre a zenére és az album körüli hangulatra. A DevilDriver jelenleg senki máshoz nem hasonlít, mi itt vagyunk: Strike and Kill!

Hollywood Undead – Feel Like Home – új dal és klip

A Hollywood Undead sorra adja ki új dalait. A napokban Feel Like Home daluk és hozzákészült videójukat tették közre.

A Feel Like Home arról szól, hogy hozzászokunk azokhoz a dolgokhoz, amelyek szép lassan tönkretesznek bennünket. Ez egy dal a megtört emberek számára, amely emlékezteti őket arra, hogy nincsenek egyedül, és hogy velünk igazán otthon érezhetik magukat.

Hollywood Undead - Feels Like Home

Meltdown – Executioner (2007)

Egy régi közmondás szerint a gyertya másnak szolgál, miközben önmagát emészti. Ha pedig nagy lánggal ég, gyorsan el is fogy. Ezeket a bölcsességeket nemcsak a hétköznapi életben tudjuk értelmezni, de a zenében is találunk rá számtalan példát. Heti rendszerességgel megjelenő sorozatunkban olyan zenekarok albumait mutatjuk be nektek, melyek egyetlen lemezzel váltak kedvenccé, kultikussá, majd el […]

Tovább »

Ola Englund – Fantasy történetek, retro videójátékok ihlették új szólóalbumát

A Feared, a The Haunted és a Six Feet Under soraiból ismert svéd gitáros, Ola Englund az ősz folyamán adja ki új szólóalbumát The Neverending Story címmel. Lemezének megjelenésé október 14.-ére várható.

A The Neverending Storyt klasszikus fantasy történetek, retro videójátékok, filmzenék és súlyos, riffcentrikus metálzenék ihlették. Messze ez az eddigi leggrandiózusabb, legambiciózusabb szólóalbumom.” – mondta.

10 dalos lemezén olyan zenészek működnek közte, mint Johan Niemann (Evergrey), Jeff Loomis (Nevermore), vagy Jon Skäre (Delta Empire). A keverést és a maszterelést Jocke Skog végezte, a borítót pedig Sylvain Lucchina készítette. Kedvcsinálójaként The Ember Saga, valamint The Guillotine dalának klipjei nézhetőek meg.

Ola Englund - The Ember Saga (2026)
Ola Englund - THE GUILLOTINE (New single 2025)

The Night Eternal – Érkezik a harmadik lemezük

Harmadik lemezének kiadására készül az okkultista témákból táplálkozó The Night Eternal. A német haevy metal banda új albuma Cold Velvet címmel augusztus 21-én lát napvilágot a Metal Blade Records kiadásában.

Ezzel az albummal egy új zenei fejezetet nyitunk meg a The Night Eternal történetében. Minden dal önmagában is erős, mégis együtt egy összefüggő narratívát alkotnak – növekvő feszültségen, változó atmoszférákon és váratlan fordulatokon keresztül bontakoznak ki, amelyek az elejétől a végéig dinamikus, és izzó.

A Cold Velvet-tel szerettük volna kibontani a bennünk rejlő lehetőségeket, és egy olyan lemezt létrehozni, amelynek dalai már első hangtól kezdve adrenalinnal árasztják el a véráramunkat. Egy zenekar harmadik albumát gyakran tekintik meghatározó pillanatnak, ezért úgy döntöttünk, hogy bízunk a természetes áramlásban, és még jobban kiélesítjük védjegyeinket. Számunkra a Cold Velvet végső soron egyetlen dologról szól: a hitelességről.

A nyolc dalos lemez első videójaként a Where This World Ends nézhető meg.

The Night Eternal - Where This World Ends (Official Video)

The Night Eternal – Cold Velvet

(Metal Blade Records)

1. Where This World Ends

2. Eurydice (Don’t Look Back)

3. Caught in a Spell

4. When the Last Candle Dies

5. The Veins of Time

6. The Watcher of the Burning Veil

7. Shape of Sorrow

8. Dance on Crimson Ground

Orenda – Balkáni népzene súlyos riffeléssel átitatva

A szófiai Orenda nem ma kezdte a szakmát, hiszen a 2020-as Maksul debütálás után már megmutatták, hogyan kell a bolgár népzenét modern köntösbe öltöztetni. A korábban menekülteket is segítő underground brigád most elérkezettnek látta az időt a folytatásra, és május végén szabadjára engedte a második nagylemezét Skaklya címmel.

ОРЕНДЪ - ОТКОГА СЕ, МИЛА МОЯ МАЙНО ЛЬО FEAT. КИРИЛ ЯНЕВ

A friss anyag a Skaklya címet kapta és tíz tételben hömpölyög végig a hallgatón. A korong gerincét bolgár és macedón tradicionális dallamok adják, amelyeket két saját szerzeményű instrumentális tétel támogat meg. Nem váltja meg a világot ez a megközelítés, de egy tisztességes iparosmunka erejéig bátran lubickol a saját közegében. A folk metal hívőknek egy felfedezést mindenképp megér az anyag, a kísérletezős hangulatok kedvelői pedig a bandcamp felületén hangolódhatnak rá a balkáni dallamokra.

Fotocrime & Pelican | Dürer Kert | 2026.05.19.

A sötét tónusokat idéző hangzásvilág került két irányból megközelítésre a Dürer Kert Kistermében ezen a május estén, ahol ahol az instrumentális post-metal félisten zenekara, a chicagói Pelican 20 év kihagyás után érkezett hozzánk, egy meglepő formációban összehangolt turné koncerttel, ahol a kortárs post-punk formáció, a Fotocrime vezette fel ez alkalommal az estét. A korai indítással  […]

Tovább »

Solidity – Megjelent a harmadik lemezük

A HammerWorld magazin legújabb, júniusi számának CD-mellékleteként jelent meg a modern progresszív metal vonalán mozgó budapesti Solidity harmadik nagylemeze Invisible címmel. A 8+1 tételes kiadványa nem kimondottan konceptalbum, de egyfajta keretes szerkezete van a lemeznek, amellyel nagyon feltették azt a bizonyos lécet, mind zenei megoldások, mind hangzás terén – az Invisible egy érett és egyedi hangzású anyag.

A zenekar most sem feledkezett meg a „kakukktojásról”, ezúttal az album egyetlen magyar nyelvű dala, a Magam maradni az, amivel a 2025-ös A DAL tehetségkutatóba is neveztek. A lemez első videóját The Revenant című daluk kapta meg.

Az ígéret szép szó! Íme az első klipes nóta, természetesen nem egy trendi, 3 perc hosszúságú tétel, hogy érezzétek a törődést! A helyszín különleges, és ezúton is köszönetet kell mondjunk a Magyar Zene Háza vezetőségének, és a fénytechnikus úrnak, hogy lehetővé tették a klip leforgatását, valamint nagy pacsi a Kill Monday Management gárdájának a remek hangulatok és pillanatok precíz megörökítéséért!

Solidity - The Revenant (official video)

A harmadik nagylemezünk a számunkra legfontosabb zenei tétel után az Invisible címet kapta. Egy hosszú alkotómunka során állt össze az anyag, ahol a zenekar minden tagja hozzá tudta tenni a saját kreatív ötleteit, egy darabot a saját zenei világából. Annak ellenére, hogy az anyag az előző albumhoz képest egy érettebb, letisztultabb képet mutat, tele van kísérletezéssel és új megoldásokkal. A zaklatott vagy éppen agresszív riffelésektől kezdve, az elszállós, atmoszférikus lebegésen át, a fúziós megoldásokig széles spektrumon mozogva mutatjuk meg, hogy a progresszív metalnak manapság is helye van a zenei palettán. A lemez három etapban lett rögzítve a No Silence stúdióban, ahol a végleges formáját is elnyerte. A dalszövegek a körülöttünk lévő és változó világra reflektálnak, érintve a társadalmunkat foglalkoztató aktuális kérdéseket és belső vívódásokat.” – összegezte a csapat a legfontosabb tudnivalókat az albumról.

A lemezbemutató koncert október 9-én lesz a Dürer Kertben, a Pennhurst és a Lumen társaságában.