Monolitt címmel megjelent a norvég black metalos Mork új nagylemeze. Thomas Eriksen bandafőnők nyolcadik lemezének dalait most is egymaga játszott fel, kivéve a dobokat, ami Asgeir Mickelsonnak (Borknagar, Spiral Architect) tudhatóak, illetve vokálozás terén Øyvind Kaslegard (Svart Lotus) is besegített. A lemez új videójaként a Ferdamann került bemutatásra.
Mork - Ferdamann - the official music video (Taken from the album Monolitt)
„A monolit a valóság könyörtelen brutalitásának szigorú emlékműveként magasodik fölénk: mozdíthatatlan, közömbös, örök. Nyomasztó jelenléte lesújt a lélekre, elfojtja a reményt és próbára teszi kitartásunk határait. Kérlelhetetlen, kőbe vésett tapasztalat ez.” – mondta Thomas Eriksen.
Pécsen van egy zenekar, akik a post-rockot az ambientes, lo-fi elektronikus irányból közelítik meg, ők a pancakewar. Az egyébként instumentális hangvételű csapat egy éve Cipzár című három tételes kislemezével mutatkozott be, amint nemrég Heat című videójukkal folytattak. A srácok a következő tudnivalókat osztották meg róla:
„Közvetlenül az EP után kezdtünk el dolgozni ezen a dalon, és már az új élőzenei irány állt a fókuszban a debütáló koncertünk kapcsán, amelynek a Made in Pécs fesztivál adott otthont. Íródtak a kezdemények, állt össze a setup, amikor egyszer csak előkerült Ludi egy korábbi ötlete, amely akkor még teljesen más köntösben tetszelgett. Volt benne egy rész, amely köré Zsombor rögtön egyfajta feszültségkeltő misztériumot kezdett építeni, és olyan volt az egész, mintha a múltbéli Ludi és a jelenlegi Zsombor néhány év távlatából együtt ötletelt volna. Ez lett a dal tulajdonképpeni belépési pontja, amelyet aztán az előtte lévő triphopos résszel és a rá következő fülledtebb umpapával bástyáztunk körül.”
pancakewar - Heat (Official Music Video)
„A hozzá készült klipbe pedig az elmúlt egy évünk érzelmeit szerettük volna besűríteni. Rengeteget tanultunk és dolgoztunk azon, hogy milyen irányba menjen tovább a projekt, de valahogy minden alkalommal kirajzolódott ugyanaz a minta: amikor valamilyen válaszúthoz érkezünk, óhatatlanul feszültség keletkezik a változás lehetőségének láttán. Gyakran nagy dolgok, máskor pedig a szemünk előtt lebegő apróságok tapostak végig rajtunk, amelyeket aztán egymásba kapaszkodva próbáltunk feldolgozni. Ennek a kiszámíthatatlanságnak a misztikumát szerettük volna megragadni, valamint azt, hogy ugyanazokat a pillanatokat mennyire sokféleképpen tudjuk szemlélni.”
És, hogy mit terveznek a jövőben. Ezt így foglalták össze:
„A single mellett töretlenül dolgozunk a további dalainkon, és mindemellett igyekszünk teljes gázzal a koncertezés felé venni az irányt. Az idei évben még két új single megjelenését tervezzük, amelyekkel reményeink szerint sikerül majd meglepni a hallgatóinkat. A palacsintába szerintünk tényleg bármi belefér, és nem vagyunk restek az arcbataposó cyberpunk elemeket minimal dubtechnóval vagy pszichedelikus post-rockkal vegyíteni. Szóval mindenkit csak erre tudunk biztatni: a kísérletezés szuper dolog, és még jobb, ha az ember ezt meg is engedi magának.
Az idei legnagyobb lehetőségünk pedig kétségkívül a derült égből érkezett Fishing on Orfű-fellépés lesz, amiért ezúton is nagyon hálásak vagyunk. Ez csak tovább motivál minket abban, hogy az élőzene irányába fejlődjünk. Köszönjük mindenkinek a sok szuper lehetőséget!”
Hatodik albumát készül kiadni a spanyol pszichedelikus heavy rocker Saturna. Light And Shadow című albumuk szeptember 17-én jelenik meg a Spinda Records, a Discos Macarras és a Ripple Music gondozásában. A Saturna 13 dalos új albumán továbbra is megőrzi hangzásuk alapvető elemeit – a hard rockot, a pszichedelikát és az alternatív rockot –, miközben új dinamikával, megújult energiával és nagyobb textúrájú változatossággal bővíti a katalán négyes zenei palettáját.
Tematikailag a lemez kettősség körül forog: fény és sötétség, szerelem és gyűlölet, élet és halál. Dalszövegei személyes élményekből és az ellentétes erők közötti ellentmondásokból merítenek. Első előzetesüket Self Told Lies daluk élő session videójuk képben osztották meg.
SATURNA - Self told lies (Live at Siete Barbas Estudio 2026)
Az Archaic és a Harloch zenekarok soriból ismerit Illisz Ákos, alias Ninegal június 20-án adta ki Lindworm névre hallgató egyszemélyes, szimfonikus black metal projektjének második lemezét. Kilenc dalos Thousand Faces of Darkness című album az alábbiakban hallgatható végig.
„Eljött hát az idő!
Örömmel osztom meg veletek második lemezemet, ami Thousand Faces of Darkness címmel megérkezett.
Sajnos a munkálatok sokkal hosszabbra nyúltak, mint azt valaha is gondoltam volna, de őszintén remélem, hogy megérte várni! Addig is, köszönöm a türelmet és a sok segítséget!
Remélem tetszeni fog, és talán más örömhírrel is szolgálhatok még az elkövetkező napokban.”
Lindworm - Thousand Faces of Darkness (Full Album Premiere)
A bahreini tech-death metal projekt, a Zvindiyar egy új kislemeze dalt tett közzé Fell címmel, mely hamarosan megjelenő debütáló EP-jének második dalaként látott napvilágot.
„A Fell a történet középpontjában áll. Nem a kezdet vagy a vég, hanem egy töréspont. Az összeomlást testesíti meg; egy erőt, amely nem érkezik meg, hanem kibontakozik. A romlás alakja, ahol valami sötétebb veszi át a hatalmát.”
ZVINDIYAR - Fell (Lyric Visualizer)
A Mohammed AlMeshkhas (Ryth, ex-Sijjeel, ex-Rain in Hell) multi-zenész által működtetett projekt Six Rites EP-je szeptember 3-ára várható. Ennek az első dalaként megjelent Anqa | عنقاء itt érhető el.
Mindenki tapasztalhatja, hogy a világban egy generációváltás megy végbe – minden téren. így van ez a metal műfajában is. Nap, mint nap érkeznek hozzánk fiatal zenekarok demói, EP-i, bemutatkozó dalai. Ezért úgy gondoltuk, indítunk egy új cikksorozatot Feltörekvő generáció néven, melyben ezeknek a csapatoknak adunk és kínálunk bemutatkozást a hazai metalkedvelő réteg felé. A cikk tematikája egyszerű, […]
A dark alter-metal vonalas brit Plague of Angels kiadta Pangea című új kislemezes dalának hivatalos videóját, amelyet a Sylosis gitárosa, Josh Middleton vendégszólójával tesz gazdagabbá. A dal témájában az emberi kapcsolatok modern világunkban való széthullását kutatják.
„A Pangea mindent megtestesít, amit szeretünk, a hangulatot, az érzelmeket, az agressziót és komorabb hangzást. Témájában az emberiség egymástól való egyre növekvő eltávolodását tárja fel, annak ellenére, hogy egy minden eddiginél összekapcsoltabb világban élünk. Zeneileg sötét, kísérteties dallamokkal, filmszerű hangszereléssel és robbanásszerű intenzitás pillanataival szerettük volna megragadni a téma tragédiáját. Megtiszteltetés számunkra, hogy vendégként közreműködik Josh Middleton, a Sylosis tagja, aki dinamikus játékával egy újabb dimenziót ad a dalnak, ahogy az érzelmi csúcspontja felé haladjon.”
Plague of Angels – Pangea (Official Music Video) | Dark Alternative Metal
A 2025 végén alakult, zenéjében a nu metal és az industrial metal elemeit keverő ír Sink zenekar első videóját mutatta be One Mind címmel.
„Debütáló kislemezünkként az One Mind tökéletesen példázza Sink dalszerzői képességeinek egy olyan kombinációját, amely képes valami bocsánatkérés nélkül szenvedélyes, fülbemászó és érzelmes dolgot alkotni. A szám különböző lehetséges jelentésekkel játszik, és a beszéd megtanulásának gondolatát dolgozza fel. Az ’One MInd’ egy szubjektív kifejezés – például makacsnak lenni és épp véleményt alkotni valamiről; a világ egyetlen kollektív elmét képvisel, hogy minden ember ugyanolyan és összekapcsolódik, de ugyan akkor ’egy elme’ egy személyt is jelenthet.”
Az olasz dark / doom metalos Messa kiadta a Nel Posto Live Session című mini-albumát, amelyet a trevisói Villa Albrizzi Marini templomában vettek fel élőben. Anyagukra legutóbbi albumuk, a The Spin (2025) két dala, az Immolation és Thicker Blood speciális átdolgozási kerültek fel.
„A Nel Posto Live Session már elérhető a YouTube-on. Immolation és Thicker Blood című dalainka egy nagyon különleges helyszínen forgattuk: a Villa Albrizzi Martiniben, ahol mindkét dal új életre kelt.”
Ősz elején, egészen pontosan szeptember 11-én érkezik a milánói Drown In Sulphur új kislemeze, ami egyúttal a német Noble Demon istállójához való csatlakozást is jelzi. A blackened deathcore brigád háza táján komoly jövés-menés volt az utóbbi időben, a megújult tagság pedig úgy döntött, ideje lehámozni a felesleges sallangokat a zenéről. A frissen bemutatott New Moon Rising On Florence képében egy koszosabb, dühösebb és a korai hardcore energiáihoz visszakanyarodó tételt kaptunk, ahol a black metal kapcsolat inkább agresszív arculatát mutatja. A koncepció a bagolyszerű mitológiai szörnyeteg, a Strix alakja köré épül, amely szabadjára engedi az okkult, biblikus és szabadkőműves utalásokkal teli sötétséget.
Az új irányvonalról a zenekar a következőket osztotta meg: „A tagcserék után a mély elcsendesedés időszaka következett. Tudtuk, hogy változásra van szükség, egy nyersebb, a gyökereinkhez hűbb, de a modern korra szabott visszatérésre. Lehántottuk a szimfonikus rétegeket, hogy a tiszta agresszió vegye át az uralmat.”
Drown in Sulphur - New Moon Rising On Florence (Official Music Video) | Noble Demon #deathcore