Néha elgondolkodom azon, hogy az utca embere hogyan reagálna egy olyan „muzsikára”, amire – a rétegzenék – rétegzenéje címkét tudnám leginkább rábiggyeszteni? Olyan audió-szörnyetegekre, amik az elme – és a pokol legsötétebb bugyraiba kalauzolnak, hogy aztán ott gyönyörködhessünk a kakofonikus témáik koponya formájú virágjaiban. Mennyire lehet elrettentő egy olyan zene, ami még a harcedzett füleket […]
Nagyon megörültem amikor elért a híre az érkező Dream Unending és Worm közös lemeznek. Ennek egész egyszerű oka van: véleményem szerint mindkét banda kiváló formában van. A Dream Unending a death/doom stílusban, míg a Worm kissé egy kaméleon társulat, hisz’ mindig kicsit változtatnak a stílusukon (legutóbb, az atmoszférikus black metal ösvényére léptek egy köztes death/doom […]
Grand Exlposivoscímmel új albummla jelentkezett a svéd Electric Boys. Az 1988-ban Stockholmban alakult banda zenei gyökerei a ’70-es évek groove rockjában, illetve a ’60-as évek popjában és pszichedéliájában gyökereznek. A csapat felállása: Conny Bloom – gitár és ének, Andy Christell – basszus, „Slim” Martin Thomander – gitár és Jolle Atlagic – dobok, A kritikusok által méltatott debütáló albumuk, a Funk-O-Metal Carpet Ride producere Bob Rock volt, (Metallica, Bon Jovi, The Cult, Mötley Crüe) volt, erről tört annak idején a Billboard Top 20-ba a az All Lips ‘N’ Hips daluk is. A szeptember közepén megjelent albummal újabb színntet hoz a csapat megszólalásában. A zenei útról így mesél Conny Bloom, a zenekar fő dalszerzője:
„A világjárvány komolyabb témákra inspirált [akkor], így a 2021-ben megjelent Ups!de Down egy kicsit sötétebb album lett, bár a remény mindig jelen volt benne.”
Az első kislemez, az I’ve Got A Feelin megmutatta az utat a klasszikus rock arénákba, míg a következő kislemez, a Domestic Blitz akkorát rúg, mint egy öszvér, valóban nagyot tarol. A fickók láthatóan élvezik a közös zenélést, mi pedig egy pokoli jó bulialbumot kaptunk a nyár végére.
A Mighty Music gondozásában megjelent Grand Explosivos az Electric Boys 2023-as új albuma azonban az előzőnek éppen az ellenkezője. Valójában lehet, hogy a fiúk a Groovus Maximus óta a legjobb bulit rendezik egy korongon! Az album hard rockos, dallamos, funk-kal és szórakoztató zenei elemekkel teli kaland. Úgy azsól, mint ahogy a csapatot annak idején megismertük.
A Blood Moon Wedding, a legendás angol punkrocker Steve Lake (Zounds) és az amerikai énekes-dalszerző Mia Dean duója. Megjelenés előtt állő lemezükről a napokban mutatták be az album harmadik és egyben utolsó kislemezét Hey Mia Do You Remember?címmel. A noir témájú, art/post-punk album, Blood Moon Wedding: An American Nightmarecímmmel április elején lesz kapható a Mobilization Recordingsjóvoltából. A dalról Mia Dean így mesélt:
„Ez a dal úgy jött, mint egy álom. Spirituálisan nagyon megváltozott állapotokat éltünk át az album írása közben. Ez egy tudatos ötletfolyamként jött elő Steve-ből, aztán a harmóniák belőlemkirobbantak ki. Ez egyfajta baljós mese, de beleépül ebbe a buja, ismétlődő ‘feljött a hold… előjöttek a csillagok…’ motívuma is. Azt hiszem, mindannyian éreztük már ezt a csodát az életünkben, függetlenül a körülményeinktől.„
„A történet a Death Valleyben és Lone Pine-ban játszódik. Lone Pine-ban cowboyfilmeket forgattak. Tele van legendákkal ősi és modern történetekkel. A Death Valley pedig az egyik leglátványosabb hely a világegyetemben. De nem véletlenül hívják Halál-völgynek. Ezt próbáltuk megragadni a lemezzel”. – tette hozzá Steve Kake.
A psych-doom rockerek alkotta spanyol, azaz andalúziai power trió Santo Rostro egy sötét hangulatú albummal tér vissza 2023. márciusában. Rajta hosszú számokkal, komplex hangszeres ötletekkel, jól felfeldolgozott atmoszférával és némi piszkos hangzással. A zene rengeteg visszhanggal, különböző modulációkkal és alkalmi szintetizátorokkal szólal meg. Después no habrá nada című lemezükön a doomtól a sludge-ig, nagy dózisú progresszív metal és még az andalúziai heavy psych is meghallható. Olyan zenekarok nagyszerű keverékeként értelmezhető, mint a Viaje a 800, az Adrift, az Oransi Pazuzu, a Mastadon, vagy a Russian Circles. Ám olyan sajátos lenyomattal, amivel csak a Santo Rostro rendelkezik. Ez az új album egyfajta személyes delírium és másnaposság; némi próbatermi ízzel és felgyülemlett fáradtsággal.
Az utóbbi években nyert komolyabban teret magának a black metal egyik újabb ága, ami elsősorban az avant-garde és a pszichedelikus elemek adaptációján alapul, megőrizve egy misztikus és sötét összhatást, általánosságban rendkívül nehéz lemezeket produkálva. Összefüggően nehéz jellemezni ennek az újabb hullámnak az eredetét ennek sporadikus megjelenése és koordinálatlansága miatt. Azonban elmondhatjuk, hogy az irányzat fő […]
Az ausztrál Butterfly nemrég megjelent Doorways of Time című nagylemeze egy érdekes utazás a heavy rock/proto-metal területére, veterán thrasherek (Mass Confusion, Hobbs Angel of Death), death és black metal (Abramelin), és modern metalt játszó (Uncut White Noise, Duneeater) zenészek útmutatásával. A lemezről a Fémforgácson korábban itt olvashatott az érdeklődő. A csapat képviseletében Phil ‘Venom’ Gresik […]
Ha van olyan nagylemez a tavalyi évből, ami a külsőségével varázsolt el, akkor az a Slift nevű francia trió bemutatkozó dupla lemezének, az Ummonnak a kiváltsága. A zenekar a free jazztől a krautrockon át mindent magába szívott a 70-es évekből, hogy azt sajátos sci-fi világok felhasználásával, improvizációkkal megtoldva a kerek egészként adja ki magából ezen a lemezen. Az emlegetett borító pedig a méltán elismert Philippe Caza munkásságát dicséri, mivel a több oldalon is megcsodálható alkotás nagyon jól szemlélteti számunkra a világegyetem még fel nem fedezett szegletét, ahol jégóriások vívják csatáikat a planéták gyűrűin egyensúlyozva. Érdekesség, hogy a rajzból több verziót is szerezhetünk annak megfelelően, hogy milyen hanghordozón jutunk a dalcsokorhoz.
Persze nemcsak a látvány miatt vettem elő ezt a 2020-as kiadványt, amit érdemes pótolni kimaradás esetén, hanem mert tovább bővítették az életútját egy friss videóval, ami a Thousand Helmets Of Gold című dalhoz készült.
Nagyon nem egyszerű dolog elmagyarázni egy mai fiatalnak, hogy Stanley Kubrick 1968-as alkotása, a 2001: Űrodüsszeia miért is sci-fi alapmű, amely túlmutat még saját magán is. Általában első érvem maga a film megszületésének dátuma szokott lenni, amit egy egyszerű történelmi eseményhez szoktam viszonyítani: 1969-ben járt először ember a Holdon, olyan technológiai háttérrel, amivel manapság egy kaktuszt […]
A 2012-ben alakult Wounded Giant zenekar megjelentette első lemezét a Black Mess Productions segítségével és teljes egészében meghallgathatóvá tette bandcamp oldalán. A Lightning Medicine erőteljes stoner/sludge/psychedelic doom egyveleget képez hangulatos gitárszólókkal és egy egész jó énekessel. A borító az okkultista hatásokat és a horror iránti szeretetet sem kérdőjelezi meg a bandával kapcsolatban. Gép mellett ülve, Bogyó és Babóca részeket vadászva érdemes felkeresni a lemezt és hallgatni, de ezt itt is megtehetitek.